Може бити опасно

Ово никако не радите током грмљавине

  • Извор: Агенције
  • 21.05.2024. 14:09

Као демонстрација сирове снаге природе, грмљавинске олује могу бити невјероватан призор за видјети. Међутим, оне такође представљају озбиљну опасност, која резултира стотинама повреда и бројним смртним случајевима сваке године.

Срећом, ако знате шта никада не смијете чинити током грмљавинске олује, можете остати сигурни, преноси "Бест Лајф".

Грмљавинске олује најчешће су током љетних мјесеци, захваљујући високом нивоу влаге. Заправо, 73 одсто смрти од удара грома догађа се у јуну, јулу и августу, према Центру за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).

То је зато што су испуњена три кључна услова потребна за стварање грмљавинске олује, објашњава Национална метеоролошка служба: прекомјерна влага у ваздуху, атмосферска нестабилност и окидач који покреће атмосферу. Узети заједно, они могу бити катализатор јаке кише, грмљавине, муња, јаких вјетрова, па чак и туче.

Ово привлачи змије - одмах то избаците из дворишта

Ово привлачи змије - одмах то избаците из дворишта

Али, постоји неколико начина на које се можете припремити за јаке грмљавинске олује овог љета, наводи амерички Црвени крст. На примјер, пријава за хитна упозорења од локалних власти, инсталирање помоћних батерија у вашем дому и израда породичног плана за опасне временске услове могу вам помоћи у хитним случајевима.

Међутим, постоји и неколико опасних ствари које бисте требали потпуно избјегавати током грмљавинске олује.

1. Приближавати се води било које врсте: Вјероватно већ знате да вода проводи струју и да је купање на отвореном за вријеме грмљавинске олује опасно. Али, много мање људи схвата да извори воде у њиховим домовима такође могу представљати ризик за њихову безбједност.

Према ЦДЦ-у, никада се не бисте требали туширати или купати, прати суђе или имати било какав други контакт с водом у вашем дому током олује.

Шта нас очекује у наредне двије седмице: Објављена прогноза до 4. јуна

Шта нас очекује у наредне двије седмице: Објављена прогноза до 4. јуна

"Муња може путовати кроз водовод зграде. Ризик од муње која путује кроз водовод може бити мањи с пластичним цијевима него с металним цијевима. Међутим, најбоље је избјегавати сваки контакт с водоводом и текућом водом током олује с грмљавином како бисте смањили ризик од удара", пишу здравствене власти.

2. Користити електронику: Укључена електроника још је један извор опасности током грмљавинског невремена. Зато никада не бисте требали дирати ништа што је спојено на електричну утичницу, укључујући рачунари, фиксне телефоне, телевизоре, системе за игре, веш машине, сушилице, електричне шпорете или друге уређаје.

Такође, струјни удар може оштетити вашу електронику чак и ако је ваш уређај искључен, напомиње Зениа Платен, представник "Тотал Препер Инк.", канадске фирме за приправност у хитним случајевима.

3. Приближавати се камину: Камини су још један неочекивани извор опасности у дому током грмљавинске олује.

"Многи камински умеци израђени су од метала и могу проводити струју кроз цијели димњак до куће", каже Платен.

"Ако је олуја вјетровита, требали бисте избјегавати кориштење камина како дим не би дувао уназад и испунио собу димом", додаје.

4. Остати вани: Кад грми, уђите у кућу. Важно је одмах потражити заклон у сигурној згради ако знате да се спрема грмљавинска олуја. Посебно је важно не стајати на повишеним или отвореним просторима гдје је ваше тијело највиша тачка, кажу стручњаци.

"Муње привлаче високе тачке, а ако сте у пољу, на празном паркингу или неком другом широком отвореном простору, можете им послужити као пут до земље", објашњава Платен.

Најљепша тенисерка извела превару вијека!

Најљепша тенисерка извела превару вијека!

Кад сте у кући, држите се подаље од прозора, врата, тераса и гаража с бетонским подовима јер бетон може проводити струју.

5. Лежати на тлу: Ако се нађете на отвореном током грмљавинске олује без приступа сигурном заклону, ЦДЦ предлаже да чучнете у 'положај попут лопте са забаченом главом и рукама преко ушију'.

Ако тијело држите ниско, мања је вјероватноћа да ће вас погодити муња, објашњавају. Међутим, стручњаци кажу да ова препорука понекад може довести до опасне забуне.

"Што си ниже, то си сигурнији", уобичајен је сигурносни савјет током грмљавинских олуја. Иако је ово замишљено да потакне појединце да пронађу склоништа у низинама, постаје опасно када се тумачи као 'сигурност је лежање на тлу', објашњава Досон:

"С мокрим тлом или подом који служе као водич, смртоносне струје електрицитета изазваног муњом могу путовати водоравно у кругу од 6 метара", додаје.

6. Приближавати се дрвећу: Док вас широки отворени простори могу учинити вјероватнијом метом муње, подручја обрасла дрвећем представљају другу врсту пријетње.

"Стабла падају или са њих падају гране током олује, што може узроковати велику штету ако падне на некога", упозорава Платен и додаје:

"Склањање испод дрвећа и ударац је други водећи узрок смрти у грмљавинској олуји".

Мајка сину преписала све, кћерки ништа: Брат сестри поручио

Мајка сину преписала све, кћерки ништа: Брат сестри поручио "Ништа ту није твоје"

Међутим, Досон напомиње да када нема других опција за заклон, најбоље је да се склоните испод најнижег стабла које можете наћи јер постоји најмања вјероватноћа да ће га гром погодити.

"Избјегавајте стајати на коријењу, које може проводити електрицитет, и умјесто тога стојте на земљи или камену. Носите ципеле и чучните ниско. То вас своди на мању мету", каже.

7. Приближавати се телефонским стубовима или далеководима: Слично дрвећу, телефонски стубови и електрични водови двије су уобичајене високе тачке које могу привући муње.

"Не желите бити близу кад се то догоди. Срушени далеководи могу створити опасно подручје око себе, стога је најбоље да се држите подаље", објашњава Платен.

8. Заборавити унијети ствари у кућу: Прије него почне грмљавинска олуја, важно је осигурати све предмете у свом дворишту, као што су сунцобрани на тераси или канте за рециклирање.

Драма у авиону због турбуленције: Један путник мртав, 20 повријеђених

Драма у авиону због турбуленције: Један путник мртав, 20 повријеђених

"Олуја с грмљавином често долази с јаким вјетровима, а отворени предмети могу бити однесени. Ово може оштетити ваше ствари или имовину, узроковати смеће (у случају канти за рециклирање и канти за смеће које су биле пуне) или чак ударити пјешаке или аутомобиле у пролазу", истиче Платен.

9. Пустити кућне љубимце са повоца: Ако неочекивано крене олуја док сте вани са својим псом, важно је да га држите на повоцу и да се упутите унутра.

"Кућне љубимце може преплашити гласна грмљавина и могу дјеловати неочекивано. Чак и добро истрениране животиње треба држати на повоцу када су вани како би се спријечило да побјегну у заклон", закључује Платен.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Црна Гуја

    Црна Гуја је хумористична серија у четири сезоне и више засебних епизода говори о животу Едмунда Црне Гује.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.