Ptičji grip je zarazna bolest ptica koju uzrokuju pojedini sojevi virusa influenzavirus A (neki drugi sojevi tog virusa uzrokuju epidemije čovečijeg gripa). Virus influence izuzetno je varijabilan i podložan stalnim genetičkim promenama (mutacijama i izmeni gena među sojevima) pa se pojavljuje u velikom broju podtipova i sojeva, od kojih samo manji broj dovodi do izražene bolesti kod ptica. Jedan takav patogeni soj (podtip H5N1), je prvi put zabilježen 1997. godine u Hongkongu i od tada se proširio velikim dijelom Azije i istočne Evrope. Ukupan broj ptica koje su umrle od gripa ili su usmrćene zbog sprečavanja širenja zaraze procenjuje se na oko 120 miliona.
KLINIČKA SLIKA
Inkubacija i simptomi su slični kao kod humanog tipa gripa. Inkubacija kod bolesnika odrasle dobi traje 7 dana, dok je kod dece potrebno 21 dan. Stopa umiranja (letalitet) kod humanog gripa je ispod 0,05 odsto, ukoliko nije u pitanju velika i teška pandemija novim tipom virusa, a kod ptičjeg gripa čak 30 do 70 odsto.
PUTEVI ŠIRENJA INFEKCIJE
Vodeći put prenošenja ovog oboljenja je prije svega direktan i indirektan kontakt sa sekretima i ekskretima ptica i živine, kontaminirana voda, hrana živinskog porekla, zagađena oprema i odjeća i na kraju vazdušni put, koji je kod običnog humanog tipa gripa na prvom mjestu. Osobe koje oboljevaju od ovog tipa gripa, po pravilu rade sa živinom, u klanicama ili na seoskim farmama. Uzročnik ptičjeg gripa preživljava u ptičjem izmetu 3 mjeseca, u vodi 4 dana na 22 stepena, a preko 30 dana na 0°C. Kao i virus gripa, osjetljiv je na temperature više od 56°C. Inficirane patke izlučuju virus ptičjeg gripa od 11 do 17 dana.
LIJEČENJE
Kod gripa se može koristiti antivirusna terapija (amantadin i rimantadin), dok ovi lijekovi nemaju dejstva kod ptičjeg gripa. U preventivne ili terapeutske svrhe za ptičiji grip se najčešće koristi preparat "Tamiflu".