Килограм живе ваге прасића тренутно се може наћи и за пет марака, што је за двије КМ јефтиније него прије мјесец дана.
Подсјетимо, крајем августа килограм је у просјеку коштао око 6,5-7 КМ.
Подсјећања ради, жива вага је око Васкрса ишла до 12 КМ, а тренутна цијена је убједљиво најнижа од почетка године и требало би да мирује у наредна два мјесеца.
Како кажу у Удружењу узгајивача свиња Српске, до тада не би требало да дође до поскупљења. Разлог је, објашњавају, што ни у наредном периоду прасићи грађанима неће требати, јер немају повода да их купују, пише Српскаинфо.
"Током љета, односно у периоду кад долази дијаспора и кад се људи, генерално, више окупљају, и потражња за прасићима је била већа. Њихова цијена је љетос била нешто виша, али ни близу као током слава, те васкршњих и божићних празника. Кад нема свадби или других прослава, цијена пада и тако ће бити, отприлике, све до пред децембар“, каже предсједник овог удружења Мишо Маљчић.
Додаје да ће цијене прасића пред предстојеће славе, односно новогодишње празнике, засигурно ићи горе.
"Једноставно, тад расте интерес за печењем, па можемо да очекујемо и више цијене. Један од разлога је и то што нема домаће прасади, али цијену ипак највише диктира управо однос понуде и тражње“, објашњава Маљчић.
Узгајивачи упозоравају да узгој свиња, те домаћа производња свињског меса драстично пада, што се одражава како на број узгајивача, тако и на понуду овог меса на тржишту у Српској.
Објашњавају да је главни разлог овакве ситуације прекомјеран увоз, првенствено залеђеног меса старијег од шест мјесеци које, наглашавају, у ЕУ не користе за људску исхрану, него га продају багателно, само да га се ријеше.
Статистика показује да смо 2020. године у оборима имали више од 619.000, а лани тек нешто преко 355.000 свиња.