Иако се гријна сезона ближи, осигуравање огрјева ове године готово да није почело. Складишта су препуна, а купаца, кажу продавачи, нема ни за лијека, што није био случај претходних година у ово доба, када су муштерије чекале у редовима.
Потражња за огрјевним дрветом и пелетом никад није била лошија, како на домаћем, тако и на страном тржишту, гдје је за седам мјесеци ове године пласирано готово 50 одсто мање робе у односу на исти период лани.
Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО), БиХ је од јануара до краја јула ове године извезла огрјевног дрвета у вриједности од 49,04 милиона марака, док је истовремено на инострано тржиште пласиран пелет вриједан 9,79 милиона КМ.
У истом периоду прошле године на страно тржиште отишло је 67,06 милиона КМ огрјевног дрвета, као и 18,22 милиона КМ пелета, пише "Глас Српске".
"Највише огрјевног дрвета ове године пласирано је на тржиште Италије, затим Словеније, Хрватске и Аустрије. Пелет је у највећим количинама завршио у Словенији, Србији, Хрватској те Италији", истакли су у УИО.
"Палета са огрјевним цијепаним дрветом у Бањалуци кошта од 240 до 260 марака, док је у мањим срединама понуда још већа и може се наћи и по 220 марака. За метар дрва потребно је издвојити до 110 марака", казао је Андрић.
Додао је како је потражња за огрјевом веома танка, што није уобичајено за ово доба године, јер су претходне двије зиме биле јако благе и многа домаћинства нису потрошила ни старе залихе.
"Потражња за огрјевним дрветом свакако је утицала и на производњу, коју су многи силом прилика морали смањити. С обзиром на временске прогнозе, не вјерујем да ће бити нека велика потражња за огрјевом ни у наредном периоду, због чега, претпостављам, не би требало да буде ни значајније корекције цијена", истакнуо је Андрић.
Према његовим ријечима, ништа боља ситуација није ни у земљама окружења, гдје су стоваришта пуна, а купце броје на прсте.
Представник произвођача пелета у БиХ Горан Ивановић казао је како тај енергент никад није био повољнији, те да је његова просјечна цијена 350 марака, отприлике колико је била и прољетос.
"Потражња за пелетом у ово доба године је доста смањена, како на домаћем, тако и страном тржишту. Осим топле зиме, потражња за пелетом из БиХ у иностранству опала је и због вишемјесечне забране извоза у 2022. години. Тада смо изгубили велики број тржишта која сада огрјева снабдијевају, између осталих, произвођачи из Бразила, Индије и Кине", рекао је Ивановић.
И потпредсједник Удружења дрвопрерађивача дрвних сортимената ниже вриједности Републике Српске Ђорђе Бркић тврди да је продаја стала.
"Лагери су нам пуни, немамо идеју што да радимо. Од прошле године извезли смо свега 20 одсто робе. Потез БиХ, када је спустила рампу, је био катастрофалан. Наше послове у иностранству сада су преузеле друге земље", казао је Бркић и додао како је један од разлога и скупа сировина коју домаћи произвођачи купују.