Планирање каријере једна је од најважнијих животних одлука. Познавање трендова на тржишту рада може вам помоћи да донесете информисану одлуку о свом будућем занимању или преквалификацији.
Овај преглед најтраженијих занимања за 2025. годину пружа увид у подручја која нуде најбоље могућности запошљавања и развоја каријере у Европској унији, пише Бизнис инфо.
Тржиште рада у Европској унији пролази кроз значајне промјене, подстакнуте дигиталном трансформацијом, зеленом транзицијом и демографским промјенама. Према најновијим истраживањима и предвиђањима водећих стручњака за запошљавање, укључујући ЛинкедИн, одређена занимања ће бити посебно тражена у 2025. години.
Стручњак за вјештачку интелигенцију
Апсолутно најтраженије занимање у 2025. биће стручњак за вјештачку интелигенцију, с просјечном годишњом платом између 60.000 и 110.000 евра. Потражња за овим стручњацима расте вртоглавом брзином, с предвиђеним растом од 37 одсто до 2030. године.
Software Developer
Развој софтвера остаје међу најперспективнијим занимањима у Европској унији, с просјечном платом која се креће од 55.000 до импресивних 90.000 евра годишње. Ова висока примања одражавају критичну важност софтверских инжењера у дигиталном добу. Посебно су тражени стручњаци за cloud computing, чија је експертиза кључна за скалабилност и флексибилност модерних ИТ система.
Једнако тако, расте потражња за девелоперима мобилних апликација, с обзиром на све већу доминацију паметних телефона у свакодневном животу и пословању. Флексибилност радног времена и могућност рада на даљину додатно повећавају атрактивност ове професије.
Стручњак за сајбер безбједност
Стручњаци за сајбер безбједност постају све важнији због пораста интернет пријетњи и хакерских напада. Њихов посао је заштита рачунарских система, података и мрежа од напада. Они развијају сигурносне системе, прате могуће пријетње и брзо реагују ако дође до проблема. Просјечне плате у овом подручу крећу се од 45.000 до 80.000 евра годишње, зависно од искуства и знања.
Data Scientist
Аналитичари података биљеже пораст потражње од 23 одсто годишње, уз просјечне плате између 40.000 и 90.000 евра. Ово занимање посебно је тражено у финансијском сектору и е-трговини.
Стручњак за одрживост
Менаџери одрживости постају све траженији како фирме прелазе на зелено пословање. Плате варирају од 45.000 до 75.000 евра годишње.
DevOps инжењер
DevOps стручњаци могу очекивати плате између 55.000 и 80.000 евра годишње, уз растући тренд хибридног рада.
Медицинске сестре и здравствени радници
Због старења становништва, здравствени сектор биљежи константан раст потражње, посебно за квалификованим медицинским сестрама.
Стручњак за обновљиве изворе енергије
Зелена транзиција ствара велику потражњу за инжењерима специјализованим за обновљиве изворе енергије, с платама од 48.000 до 75.000 евра.
Cloud архитекта
Cloud computing стручњаци биљеже раст потражње од 23 одсто годишње, уз просјечне плате између 55.000 и 90.000 евра.
Стручњак за дигитални маркетинг
Дигитални маркетинг стручњаци постају све траженији, посебно они с искуством у аналитици и друштвеним мрежама.
Здравство биљежи раст
Технолошка занимања доминирају листом најтраженијих професија за 2025. годину, с посебним нагласком на вјештачку интелигенцију и дигиталну трансформацију.
Међутим, не треба занемарити ни традиционалније секторе попут здравства, који такође биљеже значајан раст потражње. За успјех на будућем тржишту рада кључно је континуирано усавршавање и праћење технолошких трендова.