Иако је огрјев прилично јефтинији у односу на прошлу годину, попут пелета и дрва, ипак, на тржишту Европске уније већ је дошло до поремећаја, па је питање дана када ће се то одразити и на БиХ.
Потврђује то Мухамед Хелаћ из компаније “Дрвосјеча“, истичући да се цијене не би требале мијењати до конца овог мјесеца.
„Након тога врло је могуће да дође до поскупљења, јер су тржишна превирања у Европској унији таква да цијене прилично расту. Трудимо се да одржимо тренутне цијене, међутим, питање је хоћемо ли у томе успјети, али, и ако дође до поскупљења, код нас то неће бити више од 10 посто, тако да то не би требао бити неки значајнији удар на грађане. С друге стране, како више улазимо у зиму, обично и цијене огрјева расту“; каже Хелаћ.
Наглашава да се значајан број грађана већ припремио за ову сезону гријања, а најтраженији су дрво, пелет и брикети.
Исцијепана дрва
Када је ријеч о цијенама, исцијепана дрва по метру, у палетама, коштају 133 КМ, док је лани та цијена била 165 КМ. Тона пелета прошле године била је 520, а сада је 367 марака.
„То су и даље врло повољне цијене, поготово у поређењу с претходном годином. Једино је однедавно поскупио дрвени брикет с 279 на 319 марака по тони, будући да је за њим примарно велика потражња и у Европској унији. Међутим, опет је то јефтиније него лани, када је коштао 450 КМ“, додаје Хелаћ.
Када је ријеч о угљу, то је енергент који грађани све мање употребљавају.
Продаја путем огласа
Огрјев се може пронаћи и јефтиније, путем бројних интернет-огласника. На примјер, исцијепана дрва сложена у палетама коштају између 120 и 260 КМ.
У вишу цијену је урачунат превоз, док се та услуга у јефтинијој варијанти додатно плаћа. Тона пелета углавном кошта 350 КМ, а овај енергент се продаје и по врећи тежине 15 килограма, чија је цијена 7,50 КМ, преноси Аваз.