Централна банка БиХ уништила је лани новчанице и кованице укупне вриједности од 523,895 милиона марака, што је за око 28 милиона више у односу на годину раније, јер су биле похабане и неподобне за платни промет.
Како су навели за "Глас Српске" у Централној банци БиХ, током 2024. године укупно је уништено 12,687 милиона комада новчаница укупне вриједности 523,870 милиона марака, док је истовремено у отпад отишло 13.407 оштећених кованица укупне вриједности 24.758 КМ.
- У односу на прошлу годину уништено је 722.140 више новчаница. Посматрано по вриједности новчаница, уништено је 28,011 милиона марака више. У односу на годину раније, количински је уништено 1.163 комада мање кованица, док је по вриједности уништено 5.202 КМ више - казали су у Централној банци БиХ.
Они су подсјетили да, посредством трезора главних јединица и филијала, у редовном пословању преузимају од комерцијалних банака готов новац КМ, који такође, примају и од физичких лица која поднесу захтјев за замјену у случају већих оштећења.
Највеће количине уништеног новца су похабане новчанице које су усљед употребе дотрајале те им је знатно смањен квалитет папира и боја, односно својим изгледом нису подобне за даљи оптицај.
- Код новчаница су у питању различити видови оштећења, као на примјер подеране на два или више дијелова, залијепљене љепилом. Такође, међу њима су и новчанице којима недостаје један или више дијелова, исцртане, оштећене масноћом, бојом или оне које су нагорјеле, прогорјеле, нагрижене и слично - казали су у Централној банци.
Новац у КМ неприкладан за оптицај се уништава на високо софистицираним машинским системима.
- Под оштећеним кованицама подразумијева се новац који је искривљен, окрњен, нагрижен односно који је изгубио аутентични облик - нагласили су у Централној банци, истичући да је процес уништавања новчаница и кованог новца неприкладног за оптицај редовна пословна активност, коју обављају у складу са прописима.
Редовним процесом уништавања неприкладног новца и пуштањем у оптицај новчаница које посједују адекватна квалитативна својства, одржава се задовољавајући ниво квалитета новца у оптицају и омогућава лакша провјера аутентичности.
- Подаци о уништеним новчаницама могу варирати по годинама из разлога што на ове податке утиче много фактора као што су количине запримљеног готовог новца неприкладног за оптицај од комерцијалних банака, повећање броја оштећених новчаница из одређеног разлога, количине примљене на замјену од физичких лица, повлачење новчаница из оптицаја и слично - истакли су у Централној банци.
Повучени апоени
У складу са анализама које спроводи Централна банка БиХ тренутно се количина новчаница старијих издања, повучених из оптицаја, процјењује на 7,3 милиона комада новчаница КМ.
- Колико ће се заиста новчаница старијих издања вратити у периоду од 11 година, није могуће процијенити у овом тренутку, а тачне податке ћемо имати након 2036. године. Од 1. до 10. јануара од стране комерцијалних банака у БиХ запримљено је 132.400 комада новчаница различитих апоена, односно вриједности око 9,5 милиона КМ - казали су у Централној банци.
Повлачењем новчаница апоена 10 КМ, 20 КМ, 50 КМ и 100 КМ пуштених у оптицај у периоду од 1998. до 2009. године осигураће се, како су навели, повећан ниво квалитета новчаница у оптицају, јер ће се новчанице које су повучене из оптицаја замијенити новим новчаницама високе квалитете, имајући у виду да су се повучене из оптицаја користиле 15 и више година.