Poslije tragedije koja je potresla Gradačac, ali i čitavu BiH, sve institucije pokušavaju da utvrde ko je u sistemu zakazao. Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona formiralo je timove koji bi trebalo da ispitaju sve detalje vezane za ovaj događaj.
Cilj je da se utvrdi istinitost navoda da je neko iz policije Nerminu Sulejmanoviću odao mjesto gdje se skriva njegova supruga Nizama Hećimović. Disciplinska komisija VSTS-a formirala je predmet protiv sudije, koji je odbio da izrekne mjere zabrane Sulejmanoviću, samo četiri dana prije masakra. U ovom slučaju, svi smo zakazali, kaže Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara.
"Ne priča se samo o jednoj osobi, priča se o više osoba i priča se čak o varijanti da su sa njim komunicirali i drugi, ne samo iz bezbjednosnih službi. Sve bezbjednosne službe u BiH su se uključile oko toga da vještače telefon, da se vidi ko je sa njim razgovarao, u tom periodu prije nego što je ubijena dotična žena", kaže Hurtić.
U slučaju ubistva Nizame Hećimović sistem je zakazao, ali najveći problem je što ne postoji zakon o femicidu, ističe Hurtić. Da postoji, ovaj zakon, kaže, nasilnici koji svakodnevno maltretiraju i tuku svoje supruge drugačije bi se ponašali.
"Bez zakona, bez jednog šamara koji je godina zatvora, bez prebijanja deset godina zatvora, bez ubistva četrdeset godina zatvora mi se nećemo se pomjeriti nigdje. Naravno, ima ljudi koji nisu za to. Pogledajmo malo Evropu, pogledajmo malo svijet i mislim da se taj zakon o femicidu pod hitno mora usvojiti", dodaje Hurtić.
Nesrećna Nizama Hećimović danas je sahranjena.
Vlada Republike Srpske proglasila je srijedu Danom žalosti zbog nezapamćene tragedije u Gradačcu. Istu odluku donijela je i Vlada Federacija.