Нови закон који је прије неколико дана усвојен у првом читању у Сабору, а с обзиром на досадашњу праксу хрватских власти, може довести до нове "Олује" у којој ће главне мете бити мртви Срби, али и оно мало преосталих који су сведени на статистичку грешку.
Упозоравају на ово представници српских удружења коментаришући контроверзни Закон о гробљима којим је предвиђено уклањање свих споменика подигнутих након 30. маја 1990. године, а које су породице Срба подигле својим страдалим током грађанског рата у овој држави. Они сматрају да је ово само наставак цементирања етничког чишћења Срба и застрашивања српских повратника.
Како је истакнуто од стране предлагача овог акта - Владе Хрватске, на удару ће се наћи сва надгробна обиљежја која славе "паравојске" и "величају српску агресију на Хрватску". Посланици десног Домовинског покрета, партнера у Влади ХДЗ-а премијера Андреја Пленковића, нису крили задовољство због, како су истакли, уклањања "четничких споменика".
Према ријечима директора "Веритаса" Саве Штрпца, оно што забрињава јесте што је овим актом, који још треба да прође и друго читање прије него што и званично ступи на снагу, предвиђено да све оно што не буде неком одговарало може бити стављено под лупу и експресно уклањање.
"У тексту овог закона помиње се нешто слично као и у другим хрватским актима. Дата је једна формулација да све оно што се налази на споменицима, а што вријеђа вјерска, морална или национална осјећања Хрвата, али и велича агресорску војску, мора бити уклоњено. Слично тумачење је примијењено у још једном акту о прекршајима, у ком се наводи да је кажњиво пјевање или извођење српских пјесама, али и истицање одређених националних симбола. Као и код пјесама, тако ће и у случају споменика свако моћи неког да пријави, јер су му, наводно, повријеђена морална, вјерска и национална осјећања. Одбори који буду формирани ће о томе пресуђивати. Да закључим, није ствар у формулацији, већ како ће се све у пракси тумачити и спроводити. И то је нешто чега се Срби највише боје, јер постоји оправдан страх да би све ово могло попримити шире размјере“, истакао је Штрбац.
Сматра и да је у хрватској јавности намјерно створен утисак да је по цијелој Хрватској разасуто четничко гробље, а што, како је истакао - није истина. Да би своје тврдње власти и оправдале, Штрбац каже да су медији чак објавили имена лица, покојника, чији би споменици требало да буду срушени одмах у првом наврату.
Ту је и спомен-маузолеј подигнут Вукашину Шошкочанину у Борову Селу, споменик Милану Крнети у Кистањама и Милету Бабићу родом са Кордуна.
Као образложење је наведено што се у случају Шошкочанина на његовом споменику налази исклесана реченица: "Ово је српска земља". Код Крнете им је засметало што пише да је дао живот за отаџбину, а у случају Бабића - српски грб са четири "С".
Наводи и да га је, када се прочуло да се припрема један овакав закон, звао један број Срба из Хрватске, али и оних избјеглих, који су му послали слике надгробних споменика који већ сада изгледају осакаћено и ружно, јер су из страха уклонили и префарбали одређене надгробне натписе.
Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта каже да очекује да буду срушени сви споменици српским борцима ако на њима пише да су погинули за српство или као жртве рата или да су своје животе дали за Крајину.
Изразио је и бојазан да ће број срушених српских споменика бити велик јер крајњи циљ овог закона може бити и да се са надгробних споменика скине ћирилица.
Подсјетио је на један од ранијих примјера, када је директор Комуналног предузећа у далматинској општини Врси поред Задра тражио од старије Српкиње у селу Пољица да у року од 15 дана уклони ћирилицу са надгробне табле покојнику јер Срба у тој општини наводно нема више од трећине од укупног броја становника, како стоји у Уставном закону о правима националних мањина.
Недоречена процедура
Портал "Новости", једини на српском језику у Хрватској, у једном од текстова посвећених овом закону као индикативно наводи да је сам протокол за уклањање проблематичних споменика доста нејасан, али и да иницијаторима новог закона таква, недоречена процедура и одговара.
"Није познато ко ће сједити у тијелима која ће у свему одлучивати, какве ће бити стручне и моралне квалификације чланова и ко ће, на крају, одлучивати о било чијој пријави“, истакли су аутори овог текста додајући да, када дође до одлуке да се неки споменик мора уклонити, а власник гроба то не учини, пријети му казна од 1.000 до 5.000 евра.
(Глас)