Страшне најаве

Спомиње се и смртоносни талас: Застрашујуће прогнозе стручњака

  • Извор: Блиц
  • 23.04.2025. 08:24

Претходна година оборила је све досадашње рекорде - била је убједљиво најтоплија у историји мјерења у Србији.

Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, просјечна годишња температура износила је чак 13,3 степена, што је готово за цијели степен више у односу на претходни рекорд из 2023. године. Климатолози упозоравају да је ово тек почетак и да нас у годинама које долазе очекују још озбиљније посљедице. И док цијели свијет осјећа посљедице глобалног загријавања, подаци показују да се Србија загријава брже од просјека - температура је порасла за скоро 2 степена, што значи да климатске промјене у нашем региону стижу убрзаним темпом. Шта је узрок томе?

У Мађарској су предвидјели 46-47 степени у 21. вијеку

Из сусједне Мађарске су климатолози поручили да "климатске промјене више нису само далека пријетња, већ се осјећају њени стварни ефекти и да метеоролози предвиђају да ће током љета у овом вијеку бити до 46-47 степени Целзијуса".

Агенција најавом обрадовала многе који имају кредит у Српској

Агенција најавом обрадовала многе који имају кредит у Српској

Такође, наши стручњаци за климу су приликом обарања температурних рекорда прошле и претпрошле године објаснили да у Србији због њеног географског положаја постоји "дугорочни тренд пораста температуре и привремено пробијање, што не значи да смо све ближе трајном пробијању, већ смо од тога само пар деценија. Остало нам је још 20 до 30 година да реагујемо на прави начин и вјероватно да још мање времена имамо да останемо испод границе од 1,5 степени, с обзиром на то да већ биљежимо аномалије веће од 2 степена".

Од чега зависи да ли ће бити 42 или 50 степени

Професор Пољопривредног факултета др Ана Вуковић Вимић, је изјавила да ће температура ваздуха у урбаним срединама у Србији прелазити средином овог вијека 42 степена при влажности од 50 одсто, а чак и 50 степени при влажности од 20 одсто.

Сања Маринковић проговорила о љубавном животу: ''Најважније је..''

Сања Маринковић проговорила о љубавном животу: ''Најважније је..''

"Толико ће порасти температура до средине вијека да ће се, у двије до три године по деценији, јављати такозвани 'смртоносни' топлотни таласи", изјавила је Вуковић Вимић крајем 2024. на округлом столу "Критична питања Републике Србије у условима климатских промјена", одржаном у Српској академији наука и умјетности.

Зашто се брже загријава од остатка свијета

Према њеним ријечима, по различитим сценаријима, са великом вјероватноћом, се зна да ће средином вијека у Србији пораст средње температуре "превазићи три степена Целзијуса, а крајем вијека скоро шест степени" у односу на раздобље 1961 – 1990. годину.

"Србија се брже загријава од глобалног просјека и брже ће се загријавати, јер је на сјеверној хемисфери, на копненим површинама. Од 2011. до 2020. године свијет се загријао за 1,1 степен у односу на прединдустријски период, док је загријавање у Србији било 1,8 степени Целзијуса. Најбрже се загријава љетна сезона. Загријавање је 2,4 степена Целзијуса", рекла је проф. др Ана Вуковић Вимић.

У нападу на туристе погинуло 26 особа, 17 повријеђено

У нападу на туристе погинуло 26 особа, 17 повријеђено

Додала је да се очекује да средином вијека Србија сваке године има проблеме са сушом. У периоду 1961-1990. била је просјечно једна суша у деценији, док је од 2011. до 2020. године било пет година са сушом, а до средине вијека очекује се сваке године суша.

"Земља промијењене климе" и топлотни таласи

Она је на сајту "Клима 101" објавила да је Србија, једна од "глобалних врућих тачака", земља промијењене климе.

"Топлотни таласи нису ограничени само на вреле дијелове године - они се мјере у односу на вриједности дневних максималних температура карактеристичних за тај период године. Примјера ради, и температура испод 20 степени Целзијуса може бити дио топлотног таласа - ако се догоди у јануару. Али они јесу посебно значајни љети, и то посебно у урбаним срединама", каже она.

Да ли се у сриједу и петак послије Васкрса пости?

Да ли се у сриједу и петак послије Васкрса пости?

Поручила је да је посебно изражен феномен топлотног острва, односно, чињенице да температура ваздуха на градским улицама може бити знатно виша него у парковима или шумама, због мање количине зеленила и начина загријавања бетона и асфалта у односу на природна земљишта.

"Измјерене вриједности кажу да су температуре ваздуха у градским језгрима просјечно за око 2 степена више, али када су ведри дани и јако загријавање могу бити чак и до 10 степена Целзијуса више него на званичним мјерним станицама, које се постављају на посебно одабраним локалитетима управо тако да заобиђу овакве локалне варијације", каже Вуковић Вимић.

Рањивост на климатске промјене

"Клима101" је објавио и да је Србија неславни шампион Европе у рањивости на климатске промјене.

"Није ствар само у нашем географском положају, већ и у лошим политикама које нас пуно коштају", написао је Урош Давидовић, метеоролог и докторанд на Економском факултету у Београду.

Он додаје да је Србија прва у Европи по рањивости на климатске промјене и "за неславно прво мјесто знамо на основу анализе компоненте ГАИН индекса која се назива рањивошћу, а иначе, ГАИН индекс је један од најприхваћенијих показатеља прилагођености држава на климатске промјене".

Висок ниво рањивости значи да важни привредни сектори, попут пољопривреде, водопривреде или енергетике нису у складу са тренутним и будућим стањем климе.

Добитна комбинација за екстремне температуре

Метеоролог Иван Ристић каже да је за све учесталије топлотне таласе и високе температуре у Србији, осим њеног географског положаја, главни кривац” комбинација одређеног циклона и антициклона.

Најздравија храна на свијету: Продужава животни вијек и даје енергију

Најздравија храна на свијету: Продужава животни вијек и даје енергију

"Балкан, тако и наша земља, је рекордер када је загријавање у питању. Када се деси комбинација Исландског циклона и Афричког антициклона имамо у Србији веома топао ваздух и када стане између Алпа и Карпата нама је по два мјесеца врело. Имамо и доста топлотних купола, а њихова појава је везана за Афрички антициклон. Оне нам доносе дуге периоде тропских температура, преко 30 степени, с тим што код нас буде и преко 35 до 40 степени", каже Иван Ристић.

Напомиње да је срећа у несрећи, што ипак немамо толико екстремне врућине да температура од преко 40 степени буде забиљежена више дана, али су и температуре од 35 до 40 степени јако незгодне. То је температура близу и преко температуре нашег тијела зато чим температура пређе 30 степени имамо проблема са хлађењем и морамо да се сналазимо да би се заштитили.

Географски положај и топлотне куполе

Афрички антициклон, који доноси и топлотне куполе, је доста чест.

"Имамо 3-4-5 налета Афричког антициколона и топлотна купола може да се задржи мјесец до два, као што је било 2024. године. Десило се да смо баш ми први на удару тога. Ваздух из Сахаре увијек иде прво на нас, као и пијесак. Такав систем дуго траје и тешко га је нарушити. За то је одговаран наш географски положај. Ми смо између Алпа и Карпата и утиче близина Африке. Врео ваздух у року од само дан или два може лако да стигне до нас", каже Ристић.

Шта се дешава зими

Зими имамо супротан афекат и хладан ваздух не може лако да дође до нас, већ мора да налази "отворе" гдје може да прође, а то су "бечка врата", једини улаз хладног ваздуха према нама. Ако хладан ваздух не оде према "бечким вратима" не можемо да осјетимо његов продор.

Хороскоп за 23. април: Слушајте своју интуицију

Хороскоп за 23. април: Слушајте своју интуицију

"Зими Карпати спречавају директан продор хладног арктичког ваздуха. Да није Карпата имали бисмо климу као Пољска или би били као Америка и зиме би нам биле много оштрије. Географски положај много погодује што смо постали рекордери у загријавању", закључује Ристић.

Пратите нас и путем Вибера