Због све већих тензија у свијету, у медијима се све чешће говори о нуклеарном рату великих сила, послије ког ништа више неће бити исто.
Уколико до тако нечег икада дође, неке од најмоћнијих држава имају такозвани летећи бункер, кога називају "авионом судњег дана".
У питању је авион Е-4Б, који је војна верзија Боинг 747 Џамбо џет, а који је дизајниран да се користи као летећи нуклеарни бункер.
План је да се ти авиони користе за превоз предсједника и важних функционера када треба да координишу неку акцију која је предалеко од склоништа. САД тренутно има четири оваква авиона.
Русија такође има своју верзију овог авиона Иљушин Ил-80 и такође их има четири.
Ако примијетите овај авион како лети около, то би могао бити знак да је нуклеарни рат можда почео и да имате пет минута живота, мада прије него што почнете да паничите, они се такође користе за превоз министра одбране САД, а такође прати Ер форс 1 и може да пружи подршку другим мисијама.
Само зато што је овај авион на небу, то не значи да ће се свијет ускоро завршити, мада ако јесте, вјероватно бисте жељели да будете у једном од њих.
Још 2013. године људи су били позвани да уђу у један од Е-4Б и погледају около и виде како изгледа изнутра, а препун је свих ствари које су вам потребне да преживите нуклеарни рат.
Према ЦНЕТ-у, најмање један од четири авиона је увијек спреман да полети у року од неколико минута и може да прими око 112 људи, док су сами авиони препуни комуникационе технологије.
У авиону се налазе и станице за комуникацију, али чак и смјештај у случају да неко мора да дужи период остане унутра.
Док Е-4Б може да лети у просјеку око 12 сати при брзини од 960 километара на час, он има могућност да пуни резервоар у ваздуху без слијетања на тло.
Док је унутрашњост авиона препуна опреме потребне за координацију одговора на катастрофу, екстеријер је дизајниран тако да осигура да путници преживе шта год им се нађе на путу.
"Авион судњег дана" посједује термичку и нуклеарну заштиту како би се спречила штета коју би нуклеарна катастрофа могла да нанесе путницима.
Срећом, прошло је скоро 80 година од проналаска атомске бомбе, а у свијету још увијек није избио нуклеарни рат. Читав свијет држи палчеве да тако остане и у будућности.
Видјети један од оних "авиона судњег дана" како лети изнад вас не значи да су нуклеарне бомбе лансиране, већ је много вјероватније да летјелица обавља неку од других функција које су јој намијењене.
(Телеграф)