Прошло је више од седам дана од стравичне авионске несреће у Јужној Кореји, у којој је живот изгубило 179 људи, а и даље се тражи узрок због којег се авион на лету "7C2216", јужнокорејске лоw-цост компаније "Jeju Air", закуцао у зид на аеродрому.
Данас су јужнокорејске власти предале оштећену црну кутију америчким колегама у контроли саобраћаја. Док истрага о трагедији још траје, почео је да кружи снимак, на којем се наводно виде како су изгледали посљедњи драматични тренуци пилота у кокпиту, који су покушавали све да спријече несрећу. У једном од снимака, којег на мрежама дијеле као "Посљедњи тренуци пилота", наводно се види како један од двојице пилота у посљедњим секундама пружа руку ка контролама изнад своје главе, а онда авион при стравичној брзини удара у бетонски зид и распада се на комаде, док пожар гута летјелицу.
"До посљедње секунде, он је пружио руку ка конзоли. Мислим да је урадио најбоље што је умио", написао је аутор снимка.
Лист "The Korea Times" пише да је овај видио пробудио снажну емоцију гледалаца. Многи су изразили саосјећање због стравичног страха и очаја који је пилот сигурно осјећао, вјероватно свјестан да ће авион ударити у зид и да ће врло вјероватно сви погинути. Други су увјерени да је уложио сву храброст да покуша да умањи удар и тако све спаси.
"Савршено је тешко слетио на доњи дио авиона, да би се изненада нашао суочен са бетонским зидом. Замишљајући његове мисли у тим посљедњим тренуцима, сузе ми очи", написао је један корисник.
Други је рекао: "Гледајући зид како се приближава док авион наставља да клизи... страх и беспомоћност су сигурно били незамисливи"
Министарство за земљиште, инфраструктуру и транспорт Јужне Кореје саопштило је да - ако се оба мотора покваре - хидраулички системи могу да закажу, што потенцијално утиче на стајни трап.
"Међутим, у случају потпуног квара система, постоји ручна полуга која се може користити", рекао је званичник министарства.
Ваздухопловци су сумњали да су пилоти вјероватно прибјегли ручној контроли током пада авиона. Јеонг Јун-сик, професор летачких операција на универзитету Квандонг, објаснио је у интервјуу за ЦБС да такви сценарији захтијевају огроман физички напор.
"Ако оба мотора покваре и хидраулички системи не раде, пилот мора да се ослони на ручну контролу преко кабла. То захтијева знатну снагу, а могуће је да су капетан и први официр заједно радили на командама", рекао је Јеонг Јун-сик.
С нестрпљењем се ишчекује објављивање података са диктафона у пилотској кабини. Подаци су већ сачувани и сада се анализирају.
Подсјетимо, трагедија авиона "Jeju Air" на лету 7C-2216 представља једну од најтежих несрећа у историји авијације Јужне Кореје. Авион Боеинг 737-800, на редовној линији између Бангкока (БКК) и Муана (МWX) у Јужној Кореји, доживио је судар са птицама који је изазвао престанак рада једног мотора, а могуће и низ грешака пилотске посаде, ситуацију која је кулминирала катастрофалним исходом на аеродрому Муан 29. децембра 2024. године.
У једној од најужаснијих авионских несрећа погинули су сви путници, док су само два члана посаде успјела да преживе. Обоје преживјелих су чланови кабинског особља који су сједили у репу авиона када се срушио, преноси Телеграф.