Европске дипломате у Вашингтону свим силама покушавају успоставити контакте са савезницима бившег републиканског предсједника Доналда Трампа, који се жели вратити у Бијелу кућу након предсједничких избора у новембру.
Си-ен-ен је то објавио позивајући се на добро обавијештене изворе.
Према њиховим ријечима, ситуација је другачија од 2016. године, када није било сличних настојања дипломата да успоставе контакт с Трамповим тимом, јер су многи погрешно очекивали да ће републиканца на изборима поразити Хилари Клинтон.
Напори да се заштити НАТО и осигура подршка Украјини
Према Си-ен-ена, састанци између Трампових савезника и европских дипломата одржавају се у приватним клубовима, хотелима, амбасадама и сједиштима тинк танкова. Дипломати доводе у питање Трампове намјере и кадрове у његовом сљедећем кабинету ако побиједи на изборима.
С тим у вези, настојање да се заштити Сјеверноатлантски савез (НАТО) и осигура да Украјина не изгуби подршку у рату с Русијом заузима значајно мјесто у размишљањима дипломата.
Преокрет у односу на 2016. годину
Понашање дипломата прије предсједничких избора у новембру у контрасту с раздобљем прије избора 2016., када је већина дипломата очекивала побједу Клинтон и нису се превише трудили повезати с Трамповим савезницима. Али сада су, према Си-ен-ену, научили лекцију.
"Нисмо толико нервозни јер знамо да се с Трампом првенствено ради о односима", рекао је један од европских дипломата који је у Вашингтону радио још за вријеме Трампове администрације. Додао је како је с Трампом потребно успоставити контакт од самог почетка.
Није јасно колико неки од тих контаката имају утицај на Трампа и његову кампању, али Си-ен-енови извори кажу да дипломати обилазе републиканске тинк-танкове и договарају састанке с бившим члановима Трампове владе како би добили барем дјеломичан увид.
Британски министар вањских послова и бивши премијер Дејвид Камерон вечерао је с Трампом у његовој резиденцији на Флориди у понедјељак прије посјете Вашингтону. Портпарол британске владе описао је то као стандардну праксу када министри преговарају с опозиционим кандидатима из савезничких земаља.
Састанак је, према Си-ен-еновим изворима, Трамповој кампањи предложила британска влада. Према Трамповој кампањи, теме заједничког разговора биле су издвајања за одбрану у НАТО-у, надолазећи избори у САД-у и Британији те "крај убијања у Украјини".
Камерон је одбио разрадити детаље састанка, али је рекао новинарима да је страствено објаснио свима с којима је разговарао да је подршка Украјини "улагање у америчку сигурност" и "добра за америчка радна мјеста".