Амерички бирачи сутра излазе на биралишта како би изабрали Камалу Харис или Доналда Трампа свог сљедећег предсједника.
Када би могли сазнати ко је побједник? Потпуни резултати америчких избора у већини су случајева били објављени унутар неколико сати након затварања биралишта, али тијесна трка ове године могла би значити дуже чекање, као и 2020. Тијесни резултати такође би могли значити поновно пребројавање гласова.
У једној од кључних држава Пенсилванији, на примјер, поновно пребројавање гласова на нивоу државе било би потребно ако постоји разлика од пола одстотног бода између гласова за побједника и губитника. На изборима 2020. та разлика је била нешто више од 1,1 постотног бода.
Избори 2020. одржани су у уторак, 3. новембра. Међутим, америчке ТВ мреже нису прогласиле Џоа Бајдена побједником до касно ујутро у суботу, 7. новембра, када је резултат у Пенсилванији постао јаснији.
На осталим недавним изборима бирачи су чекали знатно краће. Године 2016., када је Трамп освојио предсједништво, проглашен је побједником мало прије три сата по америчком времену дан након избора.
Године 2012., када је Барак Обама осигурао други мандат, његова је побједа проглашена прије поноћи на сам дан избора.
Међутим, избори 2000. између Џорџа Буша и Ала Гора били су значајан изузетак. Гласање је одржано 7. новембра, али двије су се кампање сукобиле због тијесне битке на Флориди, па је трка одлучена тек 12. децембра. Врховни суд САД тада је изгласао окончање процеса поновног пребројавања гласова у тој држави, чиме је Буш задржао предност и освојио Бијелу кућу, иако се нагађало како је Гор освојио више гласова.
Седам кључних држава
У цијелој земљи, прва биралишта затвориће се у уторак навече у 18 часова по источном америчком времену (ЕСТ), што је поноћ по средњеевропском времену, а посљедња ће се затворити у 1 сат након поноћи (7 сати по нашем времену).
Очекује се да ће се ова трка свести на резултате из седам кључних, тзв. swing држава за које стручњаци вјерују да би могли превагнути за Харис или Трампа. Те државе су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Сјеверна Каролина, Пенсилваниа и Висконсин.
19:00 ЕСТ (01:00 БиХ) - Биралишта се затварају у Џорџији
19:30 ЕСТ (01: 30 БиХ) - Затварају се биралишта у Сјеверној Каролини
20:00 ЕСТ (02:00 БиХ) - Биралишта се затварају у Пенсилванији
21:00 ЕСТ (03:00 БиХ) - Гласање завршава у Аризони, Висконсину и Мичигену
22:00 ЕСТ (03:00 БиХ) - Биралишта се затварају у Невади
Проглашење побједника током сриједе?
Према свему судећи најранији резултати, већ у ноћи на сриједу по нашем времену могу се очекивати у Џорџији и Сјеверној Каролини које имају и најбржи систем пребројавања гласова. Потом се могу очекивати гласови у Мичигену око сриједе ујутро, а затим и у Пенсилванији и Висконсину које не почињу с ранијим пребројавањем гласова све до затварања биралишта. Најдуже ће се чекати на резултате из Неваде и Аризоне.
Коначно проглашење побједника можемо се најреалније надати током сриједе, но што ће трка бити изједначенија, то је вјероватније пролонгирање финалних резултата које може потрајати и цијелу седмицу.
Након потврде електорских гласова у америчком Конгресу, нови предсједник требао би бити инаугурисан у Вашингтону 20. јануара идуће године, пише Индекс.