Мајк Волц, будући савјетник за националну безбједност новоизабраног америчког предсједника Доналд Трампа, примио је посљедњих дана неколико приједлога за окончање рата између Русије и Украјине, укључујући и онај од пензионисаног генерала Кита Келога, којег је Трамп одабрао за специјалног изасланика за ове двије земље.
То је објавио Си-ен-ен позивајући се на два извора упозната са темом.
Америчка телевизија наводи да се још увијек ради на конкретним детаљима стратегије, али се очекује да ће Трампова администрација од самог почетка његовог мандата вјероватно инсистирати на привременом замрзавању сукоба док зараћене стране буду преговарале.
Наводи се да се такође очекује да Трампови званичници затраже од европских савезника и НАТО да преузму већи дио трошкова везаних за подршку Украјини.
Келог је раније већ био савјетник за питања националне безбједности у првој Трамповој администрацији.
- Веома сам задовољан што могу да именујем генерала Кита Келога да служи као помоћник предсједника и специјални изасланик за Русију и Украјину... Он је уз мене од самог почетка! Заједно ћемо осигурати мир путем снаге и учинити Америку и свијет поново безбједним - написао је Трамп у објави на друштвеним мрежа.
Си-ене-н наводи да Келогов план предвиђа наставак америчке војне помоћи Украјини само под условом да Кијев учествује у мировним преговорима са Русијом и "формалну америчку политику којом се тражи прекид ватре и рјешење украјинског сукоба путем преговора".
У документу стоји да жеља Украјине да приступи НАТО треба буде "одложена" на дужи период како би се Русија привукла за преговарачки сто.
Поред Келоговог, Волц је добио и одвојени приједлог за окончање рата у Украјини који је подржао Ричард Гренел, бивши Трампов амбасадор у Њемачкој.
Гренел се раније изјашњавао за стварање "аутономних региона" унутар Украјине, иако није објашњавао детаљно како би они изгледали.
Њузвик наводи да је 80-годишњи Келог био савјетник за националну безбједност Трамповог бившег потпредсједника Мајка Пенса и да ће сада имати кључну улогу у потенцијалним преговорима око окончања рат који Русија води против Украјине.
Подсјећа се да је Трампов нови специјални изасланик оштро критиковао приступ који администрација одлазећег америчког предсједника Џоа Бајдена има према рат у Украјини.
Он је у априлу ове године написао текст у којем је оцијенио да је Бијела кућа требало да постигне споразум са руским предсједником Владимиром Путином још у јануару 2022, мало прије инвазије како би се "на десет година одложио пријем Украјине у НАТО" у замјену за то да Русија одустане од напада на сусједну земљу.
Келог је то навео у документу чији је коаутор био Фред Флајц, још један бивши Трампов званичник задужен за националну безбједност.
Они су оцјенили да је Бајденова администрација требало да "обезбиједи Украјини оружје потребно да протерају руске снаге у раним фазама рата" и да није требало да одбаци опцију одржавања мировних преговора са Москвом.
(Курир)