Легонарска болест регистрована је код пет пацијената у Загребу, а у питању је облик запаљења плућа који изазива бактерија из рода Legionella.
Легионарска болест је атипично запаљење плућа изазвано бактеријом која живи и развија се у влажним срединама, ко што су систему за климатизацију из којих при овлаживању ваздуха доспијевају у климатизовану просторију.
Стопа смртности од ове болести је веома висока и креће се од 15% до 25%, а бактерија се не шири међу људима.
Бактерија Legionella pneumophila први пут је откривена 1976. године након што је у једном хотелу у Филаделфији међу америчким легионарима избила епидемија упале плућа.
Данас у САД и Канади од легионарске болести сваке године оболи око 18.000 особа док је у земљама Европске уније до сада пријављено 600 епидемија.
Како се преноси?
Болест настаје када бактерија са ситним капљицама доспје у плућне алвеоле.
Болест узрокована легионелом јавља се током цијеле године, много је чешћа љети због веће изложености људи изворима бактерије као што су влажан ваздух, клима уређаји и базени.
Природна боравишта легионеле су ријеке, језера, потоци и топле, загађене воде. Бактерија може преживјети у широком распону услова околине, од 0ºC до 63ºC и ph вриједности од 5,0 до 8,5, наводи се на сајту Војномедицинске академије
Може да се шири водоводним мрежама, које на тај начин могу доспјети до болница, рекреативних центара, домаћинстава.
Извор инфекција су често и фонтане, овлаживачи ваздуха, базени с турбулентним струјањем воде, па чак и ледомати.
Од легионарске болести угрожене су све популације.
Клиничка слика
Симптоми болести обично почињу два до десет дана након изложености, а у ријетким случајевима потребно је до три недјеље да би се они развили.
Упала плућа је главна клиничка карактеристика легионарске болести. Када се јави у тешком клиничком облику осим плућа могу бити захваћени јетра, бубрези, пробавни тракт и централни нервни систем.
За разлику од легионарске болести, понтијачна грозница представља акутну респираторну болест без упале плућа.
Међу симптомима се јавља повишена температура, бол у мишићима, главобоља, понекад кашаљ, бол у грудима, ждрелу и дијареја.
Болест траје седам дана, а оздрављење је потпуно.
Већини болесника потребно је болничко лијечење одговарајућим антибиотицима.
Како се лијечи?
Легионарска болест се углавном лијечи јаким дозама антибиотика.
(б92)