Недавно погоршање односа између Пакистана и Авганистана изазвало је забринутост због могућности даљег сукоба у региону.
Ситуација је навела Русију да позове на уздржаност и конструктиван дијалог са обје стране, јер су се гранчни сукоби интензивирали у посљедњих неколико дана.
Сукоб произилази из низа догађаја, укључујући пакистанске ваздушне нападе на Техрик-е-Талибан Пакистан (ТТП), који су довели до освете од стране авганистанских талибана на пакистанске граничне пунктове. Авганистански талибани, које је претходно подржавао Исламабад у њиховој борби против америчке окупације Авганистана, наводно су преусмјерили оружје добијено повлачењем америчких снага како би подржали ТТП. Овај преокрет резултирао је значајним повећањем напада ТТП-а на пакистанском тлу од пада Кабула 2021. године.
Обје стране су издале јаке изјаве, при чему су званичници авганистанских талибана изразили спремност за даље ескалације, док је Пакистан обећао да ће бранити свој суверенитет. Размјена ваздушних напада и граничних напада довела је до жртава на обје стране, при чему су цивили претрпјели највећи терет насиља. Ситуација је изазвала страх и расељавање међу становницима граничних подручја, при чему многи изражавају забринутост због могућности потпуног сукоба.
Међународна заједница, посебно Русија, изразила је забринутост због ескалације напетости и позвала и Пакистан и Авганистан да се укључе у конструктиван дијалог како би ријешили своје разлике. Укључивање Русије наглашава шире импликације сукоба, посебно имајући у виду историју геополитичких динамика у региону.
Историјске везе између авганистанских талибана и Пакистана, као и промјењиве динамике у посљедњих неколико година, наглашавају сложеност ситуације. Иако је Пакистан историјски пружао подршку и уточиште талибанима, затегнути односи у посљедњих неколико година довели су до сукоба дуж границе.