Šumski požar koji je zahvatio dio Uskršnjeg ostrva oštetio je neke od njegovih monumentalnih isklesanih kamenih figura, poznatih kao moai.
Kako su saopštile vlasti ostrva, požar je zahvatio Nacionalni park Rapa Nui, 3.500 kilometara od zapadne obale Čilea, uzrokujući "nepopravljivu" štetu na arheološkom nalazištu.
"Više od 100 hektara je pogođeno u sektoru Rano Raraku koji uključuje močvare i moai sektor", objavio je nacionalni park u četvrtak na svojoj službenoj Fejsbuk stranici.
Karolina Perez, podsekretarka za kulturnu baštinu, rekla je da je ostrvo, koje se nalazi 3.500 km od zapadne obale Čilea razaran plamenom od ponedjeljka.
Rapa Nui ima više od 1.000 kamenih kipova, divovskih glava za koje se vjeruje da su ih u 13. vijeku prvi isklesali izvorni stanovnici ostrva. Područje oko vulkana Rano Raraku, Uneskove svjetske baštine, navodno je najviše pogođeno.
Procjenjuje se da se na tom području nalazi nekoliko stotina moaija, kao i u kamenolomu gdje se vadi kamen koji se koristi za klesanje skulptura.
Ariki Tepano, direktor zajednice Ma'u Henua zadužen za upravljanje i održavanje parka, opisao je štetu kao "nepopravljivu".
"Moaiji su potpuno uništeni i možete da vidite šta im je vatra uradila", rekao je Tepano.
Gradonačelnik Uskršnjeg ostrva, Pedro Edmunds Paoa, rekao je da vjeruje da požar "nije nesrećan slučaj", rekavši lokalnoj televiziji Radio Pauta da su "sve požare na Rapa Nuiju izazvala ljudska bića".
"Šteta uzrokovana požarom ne može se popraviti. Pucanje originalnog i simboličnog kamena ne može se obnoviti, bez obzira koliko se miliona evra ili dolara uložilo u to", dodao je Edmunds Paoa.
Istraživači sa Univerziteta Binghamton otkrili su da su kipovi moaija na Uskršnjem ostrvu izgrađeni blizu izvora slatke vode.
Park je rekao da je "nedostatak volontera" spriječio nadležne da stave požar pod kontrolu. Ukupna šteta na mjestu još nije procijenjena.