Interna istraga sprovedena u Vatikanu pokazala je da je papa Jovan Pavle Drugi bio upozoren da se tadašnji nadbiskup Teodor Mekkarik ponašao na seksualno neprimjeren način, ali da je ipak odlučio da ga unaprijedi u nadbiskupa Vašingtona.
Istraga o tome trajala je dvije godine, a pokojni papa je Mekkarika unaprijedio u kardinala 2001. godine, godinu dana nakon što je proglašen nadbiskupom Vašingtona, gdje je u međuvremenu postao poznat po prikupljanju sredstava, prenosi CNN.
Kako se navodi, izvještaj u velikoj mjeri oslobađa krivice aktuelnog papu Franju, a Mekkarik je podnio ostavku 2018. godine, dok ga je Vatikan izopštio prošle godine nakon crkvenog suđenja zbog seksualnog zlostavljanja maloljetnika.
"Do 2017. godine niko nije dao papa Franji bilo kakvu dokumentaciju u vezi sa optužbama protiv Mekarika. Papa je čuo samo da postoje navodi i glasine", navodi se u izvještaju.
U dokumentu se navodi i da je 2005. godine papa Benedikt zatražio Mekkarikovu ostavku 2005. godine nakon što su "optužbe za uznemiravanje i zlostavljanje odraslih ponovo počele da izlaze na površinu".
U izvještaju piše i da je Vatikanska kancelarija za biskupe Mekkariku usmeno naredila 2006. godine da se povuče iz javnog života, dvije godine kasnije i pismeno, ali da je on ignorisao te preporuke.
Kada se prva optužba za seksualno zlostavljanje maloljetnika pojavila 2018. godine, odgovor pape Franje je prema izvještaju bio "neposredan" i otpustio je izopštio je bivšeg kardinala iz reda sveštenika.
Katolička crkva zanemarila seksualno zlostavljanje djece
Katolička crkva je izdala svoju moralnu svrhu dajući prednost svojoj reputaciji u odnosu na dobrobit djece koju su sveštenici seksualno zlostavljali, zaključuje se u izvještaju nezavisne istrage o seksualnom zlostavljanju djece (IICSA).
U izvještaju na 162 stranice navodi se da je zanemarivanje fizičkog, emocionalnog i duhovnog blagostanja djece i mladih od strane crkve u korist zaštite njenog ugleda bilo u suprotnosti sa njenom misijom ljubavi i brige o nevinima i ranjivima, prenio je britanski "Gardijan".
Između 1970. i 2015. godine, crkva je primila više od 900 žalbi koje uključuju preko 3.000 slučajeva seksualnog zlostavljanja djece od strane više od 900 pojedinaca, uključujući sveštenike, monahe i dobrovoljce.
Tokom tog perioda, pokrenuto je 177 krivičnih procesa koji su rezultovali sa 133 osuđujuće presude.
Optužbe protiv biskupija i vjerskih instituta završile su se milionima evra odštete.