Колумбијски посланици одобрили су нацрт закона о искорењивању дјечјих бракова у тој јужноамеричкој земљи након 17 година кампање група које су се залагале за то и осам неуспјешних покушаја да се закон прогура кроз Дом и Сенат.
Колумбија затвара 137-годишњу “правну рупу” чиме је постала једна од 12 земаља у Латинској Америци и на Карибима која је у потпуности забранила брак малољетницима, преноси Гардијан.
- Не желимо да наставимо са системским насиљем и сексуалном експлоатацијом дјеце. Колумбија улази у историју јер смо по први пут успјели да забранимо дјечје бракове након што смо осам пута покушали – рекла је конгресменка Партије достојанства и посвећености и коауторка приједлога закона Џенифер Педраза.
Према подацима Уницефа, у Колумбији има 4,5 милиона дјевојака и жена које су се удале прије 18. године, што је отприлике свака четврта, док је милион њих било удато прије 15. године.
Групе за људска права су већ 17 година водиле кампању за окончање ове праксе, али су налози одбијени, а опозиција се позивала на традицију и родитељска права, а многи представници више од 100 аутохтоних заједница у земљи противили су се закону.
Заступничке групе су саопштиле да је Колумбија законски обавезна да уклони ту праксу јер је потписница међународних конвенција о насиљу над женама и истакле да су бракови често између дјевојака у сиромаштву и старијег партнера са економском моћи.🚨 ALERTA: COLOMBIA SALE DE LA VERGONZOSA LISTA DE PAÍSES QUE PERMITEN EL MATRIMONIO INFANTIL.
— Jennifer Pedraza Sandoval (@JenniferPedraz) November 13, 2024
Aprobada la prohibición del matrimonio infantil y las uniones tempranas. pic.twitter.com/hNqwAGYWYe
Студије су дуго показале да су дјечји бракови снажно повезани са сиромаштвом, а дјеца која се удају чешће имају рану трудноћу и умру на порођају, напуштају школу и постају жртве породичног насиља.