Недавни покушај пуча у Боливији се десио због литијума, рекао је боливијски предсједник Луис Арсе у интервјуу за РТ.
С обзиром да се у Боливији тренутно преговара о дугорочном уговору за додјелу литијумског пројекта, тамошње власти нису одбациле верзију да у државном удару постоје унутрашњи и спољни интереси, истакао је Арсе.
Према његовим ријечима, сваки државни удар има везе са нечијим интересом, а у случају Латинске Америке је то више пута потврђено.
"Овдје је сваки државни преврат имао неке унутрашње, али и спољне интересе. Ово смо већ искусили", навео је боливијски предсједник.
Покушај државног удара у Боливији – држави од 10 милиона становника која се налази у срцу Јужне Америке – осујећен је накан што су присталице актуелног предсједника Луиса Арсеа изашле на улице, а припадници војске се повукли са главног трга у престоници Ла Пазу.
Боливија је склопила договор са Русијом, која би требало да уложи одређена средства за ископавање литијума, као и са Кином, која намјерава да уложи у изградњу постројења за експлоатацију литијума. САД и Вашингтон не могу да опрости Боливији што је изабрала партнерство са партнерима са Истока, а не са Америком.
Арсе се током недавног боравка у Русији састао са директором руске државне компаније "Росатом" Алексејом Лихачевом, са којим је разговарао о сарадњи боливијских власти и те компаније у истраживању и експлоатацији литијума.
Такође, Боливија је изразила жељу да се придружи БРИКС-у.
Први интервју предсједника Боливије након покушаја пуча: Није само литијум и није само војска
У специјалној емисији РТ на шпанском предсједник Боливије Луис Арсе у разговору са бившим предсједником Еквадора Рафаелом Кореом открива детаље догађаја и зашто пуч није успио, каква ће бити истрага, ко је све умијешан, гдје је литијум у овој причи и како да се овакви инциденти не понове.
"Тај 26. јун се испоставио као необичан дан у историји наше Боливије. А почео је као и сваки други дан", подсјетио је боливијски предсједник Луис Арсе.
Тог дана је у плану имао више догађаја, а док је био на једном од њих, јављено му је са њим хитно жели да разговара министар одбране. "То је било око 11:30, 11:45 тог јутра. Одмах су ми рекли да се у држави дешава нешто чудно и да команда армије не одговара на позиве", навео је предсједник Боливије.
Подсјетио је да је, један дан прије покушаја државног удара, генерал Хуан Хосе Зуњига признао да је "прекршио политички Устав државе", наводећи да Оружане снаге земље не треба да се мијешају у политичке системе.
Присјећајући се свог састанка са Зуњигом, Арсе је рекао: "Тражио сам од њега да поштује ту команду и да повуче све војне трупе које су биле на Плаза Муриљо. Он је одбио. Покушао сам да га убиједим, и то је одбио."
Арсе је истакао брзину којом је боливијски народ стигао на трг Муриљо. "Боливијски народ је изашао на улице да брани демократију", рекао је предсједник.
Боливијски народ је потпуно посвећен демократији, рекао је Арсе и навео:
"Широм земље се окупио народ. Изашао је на улице, тргове, имамо чак и видео снимке на којима су многе организације и људи отишли према касарни како би спријечили више војника да изађу на побуну".
Арсе је захвалио и многим свјетским лидерима и међународним организацијама које су показале солидарност са Боливијом.
Зашто покушај државног удара није успио?
Арсе је потврдио да у покушају пуча нису учествовали сви припадници Оружаних снага.
"Без сумње, неке јединице нису реаговале, или им је бар требало неко вријеме да одговоре на команду. И управо то кашњење је изазвало нервозу код побуњеника и обесхрабрило их је", појаснио је предсједник.
Према његовим ријечима, пуч није успио највише због тога што "полиција није реаговала, а очигледно се ни неколико јединица, неколико дивизија војске није обазирало на наређења".
Случај тражи комплетну истрагу
Предсједник је указао да покушај пуча није извршила само војска, већ да су учествовала и пензионисана војна лица као и цивили.
У земљи ће бити спроведена потпуна истрага како би се утврдило гдје су мобилни телефони, гдје су идеје настале и ко је творац идеје, навео је Арсе.
Истрага је неопходна како би се пронашли прави кривци, "они који стоје иза свега и они који су финансирали побуњенике", нагласио је предсједник.
Гдје је ту литијум?
"Мотиви за овакве ствари на крају увијек имају везе са економским аспектом. У историји наше земље је узрок томе увијек био неки природни ресурс, неки економски интерес", нагласио је Арсе.
Осврћући се на питање САД – које контролу над регионалним "литијумским троуглом" који укључује Аргентину, Боливију и Чиле виде као питање своје националне безбједности – Арсе истиче да се не ради само о литијуму.
"У нашем случају ово се односи и на ријетке земље и на чињеницу да смо ми резерва слатке воде", објаснио је предсједник.
Како да се не понови?
До догађаја као што је недавни покушај пуча воде нездраве и неморалне амбиције, оцијенио је боливијски предсједник.
Иако се војска заклиње пред Уставом државе да ће га поштовати, постоје мотиви који су понекад и само лични апетити – амбиције, економске или за власт, објаснио је Арсе и додао да "амбиција у таквим случајевима игра против човечности".
Према ријечима боливијског предсједника, неки људи имају "прождрљиву жељу" да имају моћ, контролишу економска питања, одређене ресурсе или материјале који данас постају стратешки важни.
Све горе наведено мотивише те "амбициозне" људе да се упусте у овакве авантуре које на срећу, нису успјеле, навео је Арсе.
"Капиталистички систем један од главних фактора који све ово мотивише. Све постаје роба и нема више достојанства, патриотизма и принципа. Мислим да ће нам требати много времена да имамо војску која је заиста посвећена, не влади, већ свом народу", рекао је Арсе.