Случај једне бразилске породице изазвао је жестоку дебату у овој земљи, јер једну 21-годишњу трудница, која је проглашена коматозна, без икакве мождане функције, породица одржава на апаратима како би њено нерођено шестомјесечно дијете имало шансу да преживи.
Смрт због анеуризме
Џојс Соуса Араужо, 21-годишња трудница, срушила се због јаких болова у глави и хоспитализована је у болници у Рондонополису на операцији. Љекари су открили анеуризму, али било је прекасно јер је њен мозак био толико отечен да није могла да буде спашена.
"И сигуран сам да би мајка, да је жива, жељела баш ово!", рекао је један коментатор, подржавајући љекаре у њиховој одлуци да је одрже на апаратима.
Туга породице
Њени муж, 23-годишњи Жоан Матеус Силва, испричао је изненадну трагедију која је њихову дјецу, стару 3 и 7 година, оставила без мајке, док је живот њиховог сина био угрожен.
„Почела је да осјећа веома јаке главобоље након што је остала трудна, али ништа што би указивало на анеуризму. Никада нисмо могли да претпоставимо да ће се ово догодити“, рекао је муж, подсјећајући на то како је стање његове супруге нагло погоршано 20. децембра док су били код куће у Џасиари.
Како је њен мозак почео да се шири, љекари су покушали да уклоне дио њене лобање како би смањили оток, али нису успјели. Џојс је убрзо проглашена мртвом на мозгу.
Одржавање трудноће уз вјештачку подршку живота
Иако је мајка проглашена мртвом, љекари су одлучили да наставе са вјештачком подршком живота због напредне трудноће. Болница је пажљиво пратила стање Џојс и њеног нерођеног дјетета, са циљем да изнесе бебу чим достигне 7 мјесеци трудноће.
Етичке дилеме и правни оквири: Да ли је ово исправно?
Закон у Бразилу забрањује абортус након трећег мјесеца трудноће, што значи да љекари морају учинити све што могу да спасу бебу. Овај случај покренуо је расправу о етици одржавања труднице на апаратима како би се спасио њен фетус, нарочито јер је Бразил потписник Америчке конвенције о људским правима, која укључује право на живот људских ембриона.
Иако је Бразил дозволио абортус у првом тромјесечју, након тог периода дозвољен је само у случајевима силовања, да би се спасио живот мајке или ако фетус има аненцефалију. Пошто је беба у овом случају старости 6 мјесеци, љекари имају законску обавезу да очувају њен живот.
Паралеле са сличним случајевима у свијету
Овај случај има сличности са другим ситуацијама широм свијета у којима су труднице проглашене мртвима на мозгу, али су држане на апаратима док нису довеле бебу на свијет. Један од познатих случајева је и она португалске жене, Катарине Секвеире, која је била одржавана на апаратима док њено дијете није рођено са 31 недјељом.
Сложени етички изазови: Правни аспекти
Иако је етички проблем сложен, правна питања такође играју кључну улогу у одлучивању о томе шта се дешава у оваквим случајевима. Као што је већ поменуто, бразилски закон забрањује абортус након првог тромјесечја, а ово је додатно компликовано чињеницом да породица мајке није могла да одлучи шта ће се десити у вези са њеним тијелом.
Финансијски изазови породице
Сада породица покушава да прикупи новац како би Џојсино тијело било транспортовано у савезну државу Токантинс, у централном Бразилу, након што беба буде рођена. Отац је поставио видео на Инстаграму објашњавајући тешку ситуацију.
"Свака снажна жена би ово урадила", написао је један коментатор, сматрајући да би Џојс била срећна због одлуке љекара.