Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović izjavio je da će biti poslana veoma loša poruka svim međunarodnim partnerima, ukoliko ministar Zukan Helez potpiše ugovor o prijemu u vojnu službu kadeta iz reda bošnjačkog naroda koji je odbio da se rukuje sa ministrom odbrane Austrije Klaudijom Taner jer je žena.
Goganović je rekao da je prije potpisivanja ugovora potrebno obaviti raspravu o ovoj temi na sastanku Stručnog kolegijuma Ministarstva odbrane, gdje bi se čuo i zvanični stav vjerskih službi o ovom pitanju.
Na pitanje Srne da prokomentariše to što je bošnjački oficir iz BiH na svečanosti prijema novih oficira u austrijske oružane snage na Terezijanskoj vojnoj akademiji odbio da se rukuje s ministrom odbrane Austrije jer je žena, Goganović je rekao da se nada da je Helez svjestan ozbiljnosti postupka kadeta iz reda bošnjačkog naroda koji, ukoliko ne bude sankcionisan, pruža primjer drugim mladim osobama u Ministarstvu odbrane i u Oružanim snagama da se ponašaju na isti ili sličan način, a što sigurno nije u skladu sa NATO standardima, za koje se Helez deklarativno zalaže.
Goganović je naglasio da je ubijeđen da kadet za ovaj svoj postupak ne bi dobio podršku od vojnog muftijstva iz Ministarstva odbrane, jer je godinama na čelu tog ministarstva bila žena Marina Pendeš i da je to predstavljalo problem sa vjerskog aspekta, sigurno bi bilo tema u prethodnom periodu.
"Takođe, podsjetio bih i da je komandant NATO štaba u Sarajevu u prethodnom mandatu bila žena, brigadni general Pamela Mekgaha, uz čiju podršku je učinjen značajan napredak na dostizanju NATO standarda u segmentu rodne ravnopravnosti", naveo je Goganović.
On je naglasio da se opravdano postavlja pitanje da li će kadet, ukoliko ministar odbrane Zukan Helez sa njim potpiše ugovor o profesionalnoj vojnoj službi, biti u mogućnosti da izvršava svoje redovne zadatke i obaveze, jer će u svojoj karijeri sigurno imati situaciju da mu, po lancu komandovanja, nadređeni komandant bude osoba ženskog pola.
"Ono što mogu učiniti kao zamjenik ministra odbrane u narednom periodu, jeste da ću pozvati vojnog izaslanika Republike Austrije u BiH na sastanak, da mu prenesem izraze zahvalnosti za podršku koju pružaju Oružanim snagama BiH i uputim zvanično izvinjenje povodom ovog incidenta, a iskreno se nadam da će to učiniti i kolega Helez u ime Ministarstva odbrane kao cjeline", istakao je Goganović.
On je pojasnio da kadeti koji se školuju na vojnim akademijama drugih zemalja, uključujući i Terezijansku vojnu akademiju u Republici Austriji, potpisuju ugovor kojim se definišu prava i obaveze, pri čemu se kadeti obavezuju da će poštovati pravila i procedure zemlje domaćina, odnosno institucije koja ih prihvata na školovanje.
Goganović je istakao da poštovanje vjerskih prava i sloboda samo po sebi nije sporno i da oni u Ministarstvu odbrane najbolje znaju, jer imaju uspostavljene vjerske službe sve tri konfesije koje su najzastupljenije u BiH, ali korištenje tih prava ne može i ne treba biti u suprotnosti sa kodeksom ponašanja zemlje domaćina.
"Oružane snage BiH trebaju biti multietničke, gdje se poštuju ljudska prava i vjerske slobode, sa ciljem razvoja tolerancije i međusobnog uvažavanja", ocijenio je Goganović.