Европски лидери не разумију довољно ситуацију у БиХ

Хрватска неће уводити санкције званичницима Српске

  • 08.04.2025. 19:38

Хрватска неће уводити санкције званичницима Српске, европски лидери не разумију довољно ситуацију у БиХ, дијалог домаћих лидера је кључан, измјена изборног закона један је од кључних предуслова за функционисање БиХ. Ово су главе поруке хрватског премијера Андреја Пленковића у вези са тренутном кризом у БиХ. И он позива да се сви требају вратити у оквире Устава а зна се да је то Дејтонски споразум. Додаје и да иницјатива за усвајање санкција на нивоу Европске уније неће проћи.

"Дакле свега то ми пратимо у смислу позиција држава чланица да то није реално. Што се тиче Хрватске ми нисмо у истој позицији као земље које нису први сусједи, ми смо први сусједи, Бањалука је дословно од Згреба сат и по и ми с те стране желимо слати умирујуће поруке и поруке које ће охрабривати дијалог и враћати ствари на право мјесто", рекао је хрватски премијер Андреј Пленковић.

Овакве поруке дефинитивно су на трагу онога што званичници Српске говоре све ове године. Јасно је и зашто су Бошњаци одмах кренули са критикама на рачун Пленковића. Не треба заборавити да су им управо они већ четири пута бирали хрватског члана Предсједништва својим гласовима. 

"Радује чињеница премијер Хрватске земље која је и чланица ЕУ и НАТО-а добро разумије ситуацију у БИХ. Ја бих схватио и рекао да је његова порука у суштини порука мира стабилности и позив на дијалог на дијалог у БИХ исто оно као што сам већ рекао ради Република Српска и званичници Српске", каже Давор Стрика, политиколог.

Мало ко је имао и другачије поруке према БиХ. Ово је само доказ да једино Сарајево не жели дијалог и договор. Зато су поруке које је послао Пленковић итекако битне. 

"Мислим да је то једна добра порука и према осталим земљама чланицама ЕУ  с обзиром да сличне поруке видимо и из других земаља регије које су чланице ЕУ попут Мађарске. Тако да имамо ситуацију у којој ће стварне формације успјети да дођу до оних који би требали бити мало више упућени", каже Бојан Шолаја, центар за међународне и безбједносне студије.

Скоро све земље потписнице па и оне које су гарант Дејтонског споразума имају исте поруке које позивају искључиво на дијалог. БИХ додаје Шолаја оваква не може даље и то је чињеница а нарочито у Европску Унију. Зато би било боље да то и Бошњаци што прије схвате да се само дијалогом могу нешто постићи.

Пратите нас и путем Вибера