Српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је вечерас да је Кристијан Шмит започео тешку игру која је веома лоша за БиХ, али да ће Република Српска истрајати да се политичким средствима земља врати њеним народима и институцијама.
Цвијановићева је рекла да се у БиХ штити један човјек и да је то управо Шмит, чија је позиција из ваше разлога окрњена.
"Нешто чему су се одупирали дуго времена је чињеница да су нас покушавали убиједити да нема везе што је он дошао на ту позицију мимо предвиђене процедуре. Мислим да се сада и у Савјету безбједности УН рађа идеја да сљедећи који би био изабран на такву позицију мора проћи предвиђену процедуру. То већ значи да смо ми били у праву", рекла је Цвијановићева за Телевизију К3.
Цвијановићева је навела и да је међународни фактор, који је чврсто бранио нешто што је врло накарадно, а то су бонска овлаштења, сада препознао да је Шмит изашао из оквира и тако накарадних бонских овлаштења.
"Много је ствари које ће сигурно утицати на то да ћемо се у некој будућности сигурно вратити нечему што се зове оригинални мандат високих представника. Њих треба вратити у Анекс 10 Дејтонског споразума јер тамо јасно пише како се бирају, као и шта је њихова улога овдје", појаснила је Цвијановићева.
Она је навела да нигдје нема слова или било какве одредбе у Дејтонском споразуму која даје право неизабраном странцу да доноси законе у име или умјесто домаћих институција.
Говорећи о томе како странцима објаснити све ово, Цвијановићева је рекла да указује на чињеницу да није нормално да се они руководе нечим што су закључци или препоруке једне политичке конференције каква је била бонска конференција.
На политичким конференцијама, додала је она, износе се политички ставови и доносе политички закључци. "То нису закони. То је оно што ми објашњавамо", рекла је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, ако се Дејтонски споразум посматра као дио међународног права и политичка конференција, не може се дати предност политичкој конференцији.
Она сматра да полако расте свијест о томе, али и да ће бити оних који се никако неће помирити с том улогом.
"Не очекујем од Њемачке да не брани Кристијана Шмита, то је њихов држављанин, они знају да он нема право да то ради, али руководе се политичким ставом. Али, апелујемо на оне који немају оптерећење те врсте, да разумију да је држава у проблему, јер је 30 годинама третирана као експеримент", навела је Цвијановићева.
У оквиру тог експеримента, појаснила је она, појединцу је дато право какво нигдје на свијету не постоји, да он умјесто парламента доноси законе.
"Видите до чега нас је то довело. Мислим да смо успјели да ту причу ставимо у прави фокус", истакла је Цвијановићева.
Цвијановићева је додала да она од чега бјежи политичко Сарајево и странци који га подржавају јесте чињеница да сада имамо судску пресуду која је резултат злоупотребе права.
"Замислите каква опасност лежи у томе да неко жели да се стави изнад Устава. Онима који желе да се заборави дио да је неки Кристијан Шмит промијенио закон, важнија је његова одлука него оно што каже Устав Републике Српске, који је усклађен са Уставом БиХ. То није само самовоља и дрскост већ и лош однос према једној земљи", рекла је Цвијановићева.
Понижавајуће је то, додала је, што је Шмит поништио права парламентараца, те напоменула да српски представници у Парламентарној скупштини БиХ, који долазе из странака које су власт у Српској, не прихватају такав поданички однос.
"Нажалост, наше колеге из ФБиХ прихватају, као и поједини посланици из Републике Српске", рекла је Цвијановићева и додала да је сцени правна и политичка битка у којој треба да се ствари врате у нормалне оквире.
Цвијановићева је навела да не може рећи колико ће то трајати, али да Српска неће одустати.
"Ово је експеримент у којем се уопште не очекује од домаћих институција да буду аутономне, одговорне, да гледају прво према својим грађанима. Грађани нас бирају на изборима, не бирају Шмита. Народ је вјеровао да ћемо радити оно што смо обећали", напоменула је Цвијановићева.
Цвијановићева је подсјетила да је Шмит у више наврата мијењао Изборни закон, продужио мандат Централној изборној комисији, чак суспендовао устав на један дан због политичке математике, што је брука и срамота за сваку државу, па чак и БиХ.
"Све је то било мало па мијења и Кривични законик, јер им смета (предсједник Републике Српске) Милорад Додик, који се држи Устава, брани интерес Републике Српске и неће да прихвати да буде поданик, да пузи пред њима и говори све оно што они хоће", нагласила је Цвијановићева.
Она је додала да БиХ није бајковита прича, већ земља која има бројне проблеме, од којих су многи настали понашањем странаца.
"Мијењаће се те ствари у наредном периоду и то треба добро искомуницирати.
Ствари не треба радили силом, већ градити унутрашње разумијевање. Вјерујем да ће се са новом администрацијом САД много тога промијенити, већ се мијења ко хоће да види", рекла је Цвијановићева.
"Народна скупштина одговорила на узурпаторско понашање неизабраног странца“
Српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је да су закони које је донијела Народна скупштина Републике Српске контрамјере на узурпаторско понашање неизабраног странца.
"Са аспекта правосуђа, Устава, закона, демократије то су биле недопуштене радње једног неизабраног појединца. С друге стране, реакцију је имала дејтонска институција, бранећи себе и своје право", рекла је Цвијановићева.
Цвијановићева је појаснила да је Народна скупштина одговорила на тешку злоупотребу и правосуђа, али и БиХ и њених институција, закона, Устава и на крају Дејтонског споразума као међународног права, који је регулисао односе у БиХ.
"Тај споразум је креирао политичко-уставни систем, у којем смо живјели у миру 30 година. И ви све то злоупотребљавате", указала је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, БиХ је у расулу и превише оптерећена, првенствено мржњом која долази из Сарајева.
"Затим је оптерећена неоствареним обећањима. Они су сигурно добили обећање да ће се ова држава прилагодити онако како буде жељело политичко Сарајево, али очито има неко ко се томе супротставља", рекла је Цвијановићева за Телевизију К3.
Она је додала да је њима крива Република Српска и њен предсједник Милорад Додик, али једнако тако и Србија и Александар Вучић.
"Они бранећи `своју` државу толико праве хаос и неред на регионалном плану да је то неоправдано. Амбијент у којем живимо је врло несређен зато што је узурпиран од стране оних који нису требали да га узурпирају, јер нико не смије да узурпира уставни систем једне земље", нагласила је Цвијановићева.