Изборна кампања за овогодишње локалне изборе 6. октобра почиње сутра и трајаће до 5. октобра у 7.00 часова ујутро када ће почети изборна тишина, саопштила је данас у Сарајеву предсједник Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ Ирена Хаџиабдић.
Хаџиабдићева је на конференцији за новинаре рекла да у току 30 дана, колико траје изборна кампања, политички субјекти на законом утврђен начин упознају бираче и јавност о својим програмима и кандидатима за локалне изборе.
Сви политички субјекти кампању могу проводити на цијелој територији БиХ, а надлежни органи су дужни обезбиједити слободу њиховог и кретања њихових бирача и присталица, као и равноправан третман у њиховим захтјевима да јавна мјеста користе у сврху кампање.
"Политички субјекти имају право водити изборну кампању у мирном окружењу, организовати и одржавати јавне субјекте, слободно износити своје ставове како би стекли подршку бирача, штампати и дијелити плакате и постере, те друге материјале у вези са изборном кампањом", додала је Хаџиабдићева.
Према њеним ријечима, политички субјекти су дужни обезбиједити равноправну промоцију кандидата оба пола у изборној кампањи.
У кампањи је забрањено уклањати, прекривати, оштећивати или мијењати штампане огласе, постере и друге материјале, а забрањено је и истицање, штампање и растурање изборних материјала у којима се жене и мушкарци представљају на стереотипан или понижавајући начин.
Изборни материјали, навела је Хаџиабдићева, не могу се постављати унутар или на зградама у којима су смјештени органи власти, јавним предузећима и установама, мјесним заједницама, вјерским објектима, на јавним путевима и јавним површинама осим на мјестима предвиђеним за јавно оглашавање.
"Политички субјекти су дужни све материјале кориштене у сврху изборне кампање уклонити 15 дана након дана избора", подсјетила је Хаџиабдићева.
Она је истакла да политичким субјектима и ангажованим у изборној администрацији није дозвољено ношење и показивање оружја на скуповима ни бирачким мјестима и њиховој околини, ометање скупова других политичких субјеката.
Такође, навела је, забрањено је пријетити присталицама других политичких субјеката, спречавати новинаре у обављању посла, обећавати новчану награду или другу материјалну корист у сврху добијања подршке бирача, подстицати на гласање лица која немају право гласа, подстицати лица да гласају више пута или у име другог лица.
Посебно је нагласила да није дозвољено злоупотребљавати дјецу у политичке сврхе.
"Забрана говора мржње односи се на цијели изборни период, не само на период изборне кампање", рекла је Хаџиабдићева, прецизирајући да се ради о говору који подстиче мржњу, дискриминацију, изазива страх или непријатељство.
Она је додала да је објављивање таквих садржаја у било ком виду строго забрањено, као и да је политичким субјектима забрањено износити лажне информације које могу угрозити изборни процес и дезинформисати бираче.
Предсједник ЦИК-а навела је да су за кршење изборних правила предвиђене казне до 30 хиљада КМ. "ЦИК може за одређене прекршаје уклонити кандидата са листе и поништити објаву учешћа политичког субјекта на изборима. Која ће од санкција бити изречена, зависи од тежине прекршаја и њихове учесталости", објаснила је Хаџиабдићева.