Влада ФБиХ данас или наредних дана ће донијети Уредбу којом се уређује право послодаваца на исплату помоћи радницима у неопорезивом износу до 450 КМ мјесечно, с циљем ублажавања посљедица раста минималних плата.
Ова мјера, која ће трајати до 31. јануара 2026. године или до доношења прописа о смањењу стопе доприноса на терет послодавца, предвиђа неколико кључних услова које послодавци морају испунити како би искористили ову могућност, стоји у документу уредбе, пише "Кликс".
Ко има право на помоћ?
Право на помоћ имају радници који су у радном односу код послодаваца регистрованих у ФБиХ, под условом да послодавац:
Редовно исплаћује плате и уплаћује доприносе у складу са законом,
Нема неизмирених пореских обавеза, осим ако је са Пореском управом ФБиХ постигао договор о репрограму и уредно измирује дуговања.
Начин исплате помоћи
Послодавци могу својим радницима исплаћивати помоћ до 450 КМ мјесечно, при чему је могуће исплатити и мањи износ, зависно од финансијских могућности компаније.
Исплата се мора вршити искључиво на трансакционе рачуне радника, а износ помоћи неће бити третиран као плата нити као накнада плате према Закону о раду.
Динамика исплате предвиђа да помоћ радницима мора бити уплаћена до краја мјесеца за претходни мјесец. Такође, послодавац не смије користити ову помоћ како би умањио већ обрачунату плату запосленима за мјесец новембар 2024. године.
Обавезе послодаваца
Послодавци су дужни да донесу интерни акт којим се утврђује право на помоћ и услови исплате. Осим тога, до 7. у мјесецу морају доставити извјештај о исплатама надлежној Пореској управи, која ће проводити надзор над испуњеношћу услова прописаних Уредбом.
Подсјећамо, јуче су представници Економског-социјалног савјета изразили задовољство постигнутим договором, истичући да је ово оптимално рјешење за ублажавање ефеката раста минималне плате.
Предсједник Удружења послодаваца ФБиХ Аднан Смаилбеговић појаснио је да се за плате мање од 1.000 КМ прихватио приједлог о неопорезивој помоћи до 450 КМ.
Премијер ФБиХ Нермин Никшић нагласио је да се ради о мјери која није фискална реформа, већ претпоставка за њено провођење. Истакао је и да ће право на рефундацију имати послодавци чија је добит била мања од 6.500 КМ по раднику, те да се прве исплате помоћи могу очекивати у марту 2025. године.
"Прошли смо кроз двије уредбе и једна је била прилично техничка и није било потребе да превише расправљамо - уводимо послодавцима, који повећају плату онима који већ имају 1.000 КМ и више, да дио до 450 КМ буде неопорезиво. Кључно је питање одлука рефундације средстава. Прошли смо кроз све уредбе и можда је значајно напоменути да смо инсистирали да је уредба, која је названа финансијска помоћ послодавцима, на трагу уредбе из прошле године јер смо овдје направили дистинкцију да су ту и плате изнад платног разреда од 1.000 КМ", казао је јучер Никшић.