Антун Мрдежа, српски држављанин, тренутно је у фокусу међународних истрага због сумње да предводи транснационалну криминалну мрежу која се бави шверцом кокаина између Латинске Америке и Европе. Интерпол је издао црвену потерницу за њим, а најновије вести повезују га са великом запленом дроге у Доминиканској Републици, а сумња се да је припадник једне од најопаснијих мафија у Италији.
У априлу 2025. године, власти Доминиканске Републике заплениле су 993 пакета кокаина на чамцу опремљеном сателитским телефоном, пасошима и готовином.
Ухапшена су три мушкарца — двојица из Порторика и један из Доминиканске Републике — за које се сумња да су радили за Мрдежу.
Пакети су били скривени испод прамчане палубе и сједишта кокпита, обиљежени различитим логотипима.
Ко је Антун Мрдежа?
Антун Мрдежа је рођен у Хрватској, али са значајним "везама" на Балкану одавно је познат италијанским правосудним органима.
Његова "каријера" започела је раних 2000-их, а 2007. године је осуђен на 10 година затвора због трговине дрогом.
Међутим, 2015. године му је одобрена полу-слобода: током дана је могао да ради, док је ноћу морао да се врати у затвор. И то не било гдје — радио је управо у Палати правде у Милану, гдје је био запослен као административни радник.
Док је радио у суду, Мрдежа је имао приступ документима истрага које су биле у току, посебно против чланова једне од најмоћнијих и најопаснијих мафијашких организација у Италији - '"Ндрангете" и других организованих криминалних група.
Према тужилаштву, користио је тај приступ како би помагао криминалцима: обавјештавао их је о истрагама које су против њих вођене, а у исто вријеме наставио да води трговину дрогом.
Истраге су показале да је Мрдежа био кључна фигура у препродаји великих количина кокаина из Јужне Америке ка Европи, у корист "Ндрангете".
Након што му је полу-слобода опозвана, Мрдежа је побјегао из Италије и нестао.
Италијанске власти издале су за њим међународну потјерницу, наводећи га као једну од кључних фигура у мрежи која је дјеловала између Италије, Балкана и Латинске Америке.
Хапшење у Медељину дјеловало је као крај његовог бјекства, али спектакуларна акција показала је да и даље има подршку и ресурсе да изведе овако организовано бјекство.
Према извјештајима, Мрдежа је ухапшен у Колумбији након што је ушао из Пунта Кане, Доминиканска Република.
Такође, колумбијски медији су извјештавали да је Мрдежа користио лажни идентитет италијанског држављанина по имену Никола Борос, али је након провјере утврђено да је ријеч о српском држављанину са међународном потјерницом због трговине дрогом.
Италија је поднијела захтјев за његову екстрадицију, али је, док је чекао депортацију, успио да побјегне са аеродрома Хосе Марија Кордова у Медељину.
Током спровођења, затражио је да купи флашу воде, искористио тренутак непажње и побјегао кроз капију 2, гдје га је чекао луксузни аутомобил.
Овај инцидент изазвао је административну истрагу у колумбијској имиграционој служби о могућим пропустима колумбијских имиграционих службеника. Како је могуће да се особа високог ризика креће скоро без надзора? Како је могуће да помоћ стигне тако прецизно и организовано испред аеродрома? Постоје сумње да је неко изнутра помогао у бјекству, али званичне потврде за сада нема.
Мафијашка група "Ндранете"
Према доступним информацијама, Ндрангета је једна од најопаснијих и најмоћнијих криминалних организација у Италији. Ова криминална група потиче из Калабрије, на југу Италије и настала је у 19. вијеку као локална криминална група која је за циљ имала да контролише територију. На почетку, то је радила путем насиља и изнуде, а временом је постала организација која се бави међународним криминалом.
За разлику од других мафијашких организација, као што је на пример Коза Ностра, Ндрангета је организована "у великој мјери" према породичним везама. Чланови ове групе су повезани родбинским односима, а криминална група је направљена од више мањих кланова који дјелују аутономно, али су повезани.
Ова група је означена као једна од највећих свјетских дистрибутера кокаином. Имају дубоко укоријењене везе са криминалним организацијама у Колумбији, Перуу и другим државама. Такође, они контролишу многе легалне индустрије у Италији попут грађевинских фирми, предузетништво и земљорадњу.
Ндрангета је позната по модернијим методама прања новца - наводно, они користе легална предузећа и инвестиције у некретнине, ресторане и друге легалне бизнисе широм свијета.
Сумња се да се ова група бави и кријумчарењем људи, корупцијом...