Radikalan odgovor uslijediće iz Republike Srpske ukoliko njenom predsjedniku bude izrečena osuđujuća presuda. Čak i bilo kakva druga izgovorena u Sudu BiH smatraće se državnim udarom. Odustajanje ili proglašavanje bh. Suda nenadležnim za ionako montiran i ponižavajući postupak protiv Milorada Dodika jedina je pravična i prihvatljiva odluka za Republiku Srpsku. Ujedno je to i posljednje upozorenje svih institucija koje se bore za očuvanje ustavnopravnog poretka Republike Srpske.
"Presuda će i te kako odrediti sudbinu BiH. Ako se želi mir u BiH ili kako se uvijek govorilo mirna Bosna, ja pretpostavljam i nadam se da to svi žele kao i mi u Republici Srpskoj, onda taj proces mora biti obustavljen“, kaže savjetnik predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić.
Izricanje presude legitimno izabranom predsjedniku Republike Srpske za poštovanje najvišeg pravnog akta Republike Srpske je nedopustivo i dovešće do temeljnih promjena u BiH. Svi udari na Republiku Srpsku u posljednjih 30 godina narušavali su Dejtonski sporazum, upozorava na to i profesor ustavnog prava i jedan od svjedoka u postupku Siniša Karan.
"Rušeći Republiku Srpsku na kraju će srušiti BiH. U kontinuitetu je napadnut ustavni poredak i državnost Republike Srpske. Iznad Ustava Republike Srpske i njenih nije niko. A samo ću reći da vraćanje na dejtonske postavke su korjenite promjene u BiH“, rekao je profesor ustavnog prava Siniša Karan.
Dug je spisak prava koja se Republici Srpskoj osporavaju u Sarajevu.
Prelomni je trenutak da se od pokušaja unitarizacije BiH odbrane institucije Republike Srpske, podvlači ministar finansija u Savjetu ministara BiH.
"Kakva je sigurnost bilo kojeg pojedinca koji živi u Republici Srpskoj, to je jedno pitanje. Drugo pitanje koje mi možemo da postavimo gdje je kraj. Da li će se stati ovdje? Pa kad govorimo o Zakonu o državnoj imovini recite mi zašto bi neko stao u ovoj ovdje tački ako je uspio da to sve završi, pa da ne donese taj Zakon o državnoj imovini?“, rekao je ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Srđan Amidžić.
Prihvatanje čak i oslobađajuće presude predsjedniku Republike Srpske značilo bi priznavanje Sudu BiH da Republici Srpskoj i njenom narodu i ubuduće oduzima zagarantovana prava, smatraju pravnici. Ne treba zaboraviti, podsjeća Dragan Dakić, da Republika Srpska zbog montiranog postupka ima pravo da tuži BiH.
"Ne zavaravajmo se, ovdje je riječ o suđenju Ustavu Republike Srpske. Vršioca ustavnih ovlašćenja izvode na Sud zbog državnog zakona, u stvari kvazizakona. Srozava nivo Ustava Republike Srpske na podzakonski akt. Time se i Republika Srpska srozava na nivo neke regije ili saveza opština. Time se derogira Dejton i Republika Srpska kao ugovornica tu mora da reaguje. U svom kapacitetu ugovornice ne trebamo se zavaravati bez obzira na ishod ovog postupka“, poručuje pravnik Dragan Dakić.
Iznošenje završnih riječi odbrane predsjednika Srpske i bh. Tužilaštva trebalo bi da otpočne sutra. Nakon toga, očekuje se i prelomni trenutak u kojem će sudije, svjesne štetnosti samog postupka, praktično odlučiti o daljoj sudbini BiH.