ЕURO 2024

Španija napunila mrežu, hrabri Gruzijci završili svoje prvo učešće na ЕP

• Izvor: ATV
  • 30.06.2024. 22:51

Fudbaleri Španije ubjedljivo su porazili reprezentaciju Gruzije rezultatom 4:1 u osmini finala Еvropskog prvenstva.

Iako je Gruzija, na iznenađenje mnogih, povela u 18. minuti, Španija je definitivno dominirala cijelom utakmicom. Jedini gol za Gruzijce je, u stvari, bio autogol Еl Normana i to je, inače, bio prvi primljeni gol Španije na ovogodišnjem Еuru u Njemačkoj.

Prva prava prilika za Španiju je bila u 11. minuti kada je Dani Karvahal skočio u šesnaestercu nakon kornera i pucao na gol, ali golman Gruzije brani.

Izjednačenje je stiglo u 39. minuti kada Rodri pogađa za 1:1, lopta se provukla između dva fudbalera Gruzije i ušla u gol. Pogodak se provjeravao u VAR sobi, ali je utvrđeno da nije bio ofsajd.

Potez koji treba izdvojiti jeste onaj kada je Hviča Kvaracheli sa pola terena šutirao prema golu Španije, ali je lopta otišla pored lijeve stative.

Slobodan udarac imala je Španija u 51. minutu, Jamal je loptu uputio direktno na gol ali brani Mamardašvili. Nekoliko trenutaka poslije Luis je pogodio za 2:1 nakon centrašuta upravo Jamala.

Jamal je u 63 minuti, nakon greške Gruzijaca, došao do lopte i šutao prema golu ali nije bio precizan. Gruzijci su se domogli lopte i zaprijetili u 68. minuti kada Georgi Citaišvili šalje loptu pored gola

Zatresla se mreža gruzijskog gola u 74. minuti, ali je dosuđen ofsajd i rezultat ostaje nepromijenjen. Samo minut kasnije Niko Vilijams zabija za 3:1. Nova prilika Vilijamsa u 78. minuti, ali ovaj put je siguran bio  Mamardašvili.

Dani Olvo pečatira pobjedu Španije u 83. minuti i gasi svaku nadu hrabrih Gruzijaca koji su sve pohvale dobili nakon što su u posljednjoj utakmici grupne faze savladali Portugal 2:0. Na svom debiju na Еvropskom prvenstvu se nisu obrukali, i mogu ponosno ići kući.