Predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Banjaluka Žana Arsić kaže da je dosadašnji zakon stvarao probleme svim ugosisteljima jer je bilo obavezno da u restoranima i hotelima rade konobari sa završenom ugrostiteljskom školom.
"U ovo vrijeme kada je nedostatak radne snage, svi smo se snalazili kako da obezbijedimo ljude koji će raditi u tom sektoru. Normalno kada vam inspekcija dođe da oni štite interese države i zakone i traže dokaz da su vam radnici školovani. U nekom periodu se to nekako držalo po strani, vršili smo intervencije da se ne stvaraju problemi jer onda bi većina hotela i restorana u Republici Srpskoj morala da se zatvori jer ne bi imali radnike", kaže Arsić.
On je zahvalna nadležnom Ministarstvu turizma i trgovine koje im je izašlo u susret i razumjelo probleme u Republici SRpskoj što se tiče radne snage, tako da je taj član zakona prilagođen situaciji.
"Što se tiče zaposlenja u ugostiteljstvu, prošle godine u čitavoj Republici Srpskoj školu je završilo samo 65 konobara. Ove godine je upisano 16 konobara samo u Banjaluci, što je smiješno. Moramo nešto da uradimo da bi mlade ljude animirali da upisuju ugostiteljsku školu. Jedan konobar koji radi u restoranu, mora da ima puno znanja i što se tiče odnosa prema gostu i posluženju hrane", kaže Arsić.