U jednoj državi bivše Jugoslavije prosječna februarska plata smanjena je u odnosu na januarsku.
Državni zavod za statistiku Sjeverne Makedonije objavio je danas da je februarska plata za pet evra niža od januarske i sada iznosi oko 39.276 denara (oko 640 evra).
Savez sindikata Makedonije (SSM) saopštio je da se radnici suočavaju sa velikim pritiskom zbog visokih troškova i niskih plata, prenio je "Sitel".
Predsjednik te organizacije Slobodan Trendafilov naveo je da je psihološka barijera od 60 hiljada denara novi nivo sindikalnog minimalca i ukazao da je prosječnoj porodici u Sjevernoj Makedoniji potrebno više od 1.000 evra da podmiri svoje mjesečne potrebe.
Sindikat je izračunao da su za mjesec dana troškovi života porasli za 1.200 denara (19,5 evra), odnosno da su od početka godine do aprila veći za 50 evra, a ako domaćinstvima žive od kirije, biće im potrebno još 250 evra.
Povećanje zarada, posebno minimalca, kao i vraćanje troškova hrane i prevoza biće dio zahtjeva protesta, koji će SSM tradicionalno održati na Praznik rada.
"Tražićemo i vraćanje troškova ishrane i prevoza, ukinutih 2009. godine novim modelom obračuna bruto-zarade, koji iznose 20 odsto prosječne zarade", dodaje Trendafilov.
"Sitel" navodi da u Sjevernoj Makedoniji veće plate od prosjeka imaju zaposleni u farmaciji, energetici, vezama, vazduhoplovstvu, dok su programeri najplaćeniji, sa preko 1.500 evra mjesečnih primanja.
U svim ostalim sektorima, kao što su prerađivačka industrija i obrazovanje, gdje ima najviše radnika, plate se kreću od 35 do 38 hiljada denara (između 550 i 620 evra).