Zastave na pola koplja na institucijama glavnog grada Srbije. Dan žalosti bio je i u Srpskoj. Crna gora već treći dan zavijena u crno zbog stravičnog zločina na Cetinju. Čitav region ponovno je zabrinut i u strahu od mogućnosti ponavljanja scenarija koji je zaustavio živote 12 nedužnih ljudi - među kojima je bilo i djece. Šta se dešava u ljudskom mozgu da se odluči za tako svirep zločin pitaju se stručnjaci.
"Onda se to radi zaista o psihopatskoj osobi, naravno da je to poremećaj ličnosti, ono što mi radimo je trenutna procjena, ovakva procjena na daljinu, ovdje se podrazumijeva zaista vještačenje ili vršimo vještačenje svih okolnosti - vidimo uzroke i faktore koji su formirali osobu", kaže Aleksandar Milić, psiholog.
Analiziraju se mogući uzroci, najavljuju hitne i rigorozne mjere, a gradonačelnik Cetinja zatražio je hitnu sjednicu Skupštine grada na kojoj će predložiti, između ostalog, i podnošenje ostavke političkog rukovodstva bezbjednosnog sektora kao čin preuzimanja objektivne odgovornosti. Akcije oduzimanja ili vraćanja nelegalnog oružja, čini se, i ne daju baš rezultate. Države nastale raspadom bivše Jugoslavije prepune su skrivenog oružja zaostalog iz prethodnog rata. Oružje, kao i borba sa svakodnevnim problemima kako ekonomskim, tako i egzistencijalnim, život put nasilja na društvenim mrežama, propusti u obrazovnom i sistemu socijalne zaštite - dolaze na naplatu u sve tragičnijim oblicima.
"Imamo ponavljanje djela - šta to znači, osnovno je praćenje osobe koja je već sklona, po bilo kojoj procjeni da je riziko osoba, i ako nije učinila djelo, a prijetila je i za psihičko nasilje i za nanošenje straha, dakle imamo predviđene sankcije prema zakonu o krivičnom djelu, znači moramo imati praćenje", kaže Milić.
I tome se, kažu stručnjaci, treba stati u kraj. Ključno je da kada i ukoliko građani uoče nekoga ko predstavlja potencijalnu prijetnju za okolinu, odmah trebaju prijaviti, makar i anonimno, nadležnim institucijama - time bi se, smatraju, mogli umnogome spriječiti scenariji sa tragičnim završetkom