Nekoliko hiljada zdravstvenih radnika, inače članova Sindikata Zajedno, danas započinje štrajk u bolnicama i domovima zdravlja u Hrvatskoj zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde u sindikatu, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, radnici u sanitetskom prevozu i farmaceutski tehničari.
Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 odsto.
Zbog štrajka neće se obavljati krvne pretrage, zaustavlja se sanitetski prevoz, čak i zračenja onkoloških pacijenata koja nisu hitna, kao i dio dijagnostičke odbrane poput magneta, rentgena, mamografija. Na ortopediji KBC-a Zagreb, na primjer, neće biti zakazanih operacija kukova, kičme i koljena.
Hiljade pacijenata strepe jer ne znaju u kojoj mjeri će moći obaviti ranije zakazane preglede. Iz sindikata pak uvjeravaju da ničiji život ni zdravlje neće biti ugroženi.
Sindikat je najavio da će tokom štrajka raditi samo hitne slučajeve, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati. Iz Ministarstva su ranije poručili kako su spremni razgovarati sa svim sindikatima o otvorenim pitanjima, smatraju da štrajk nije prihvatljivo rješenje, a građanima poručuju da mogu biti mirni.
Ministarstvo je sa sindikatom utvrdilo popis prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati.
Otkako su objavili da idu u štrajk, sindikatu stižu mejlovi sa svih strana. Članovi im javljaju da im se po bolnicama prijeti, da ih zastrašuje i vrši pritisak da odustanu.
"Može trajati danima i sedmicama"
Predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec za "RTL Danas" priznao je da jedan poziv iz Ministarstva zdravstva može spriječiti štrajk, odnosno umanjiti ga.
"Sve zavisi od njih, štrajk može trajati nekoliko sati, ali i danima, sedmicama. Idemo do kraja, do ispunjenja zahtjeva", odlučan je Kušec.
Sindikat broji 4.000 članova. Od 2019. godine ne primaju dodatak na uslove rada, u ovom slučaju na zračenje, a svaki dan rade s otvorenim izvorima zračenja, od nuklearne medicine do CT-a, rentgena - i to žele nazad.
KBC Rijeka pozvao je pacijente da se u vrijeme štrajka odazovu na pretrage ili zahvate prema dodijeljenom terminu, dok u splitskom KBC-u očekuju poteškoće jer će se na odjeljenjima u štrajku obrađivati samo hitni, bolnički i onkološki pacijenti.
"U skladu sa sprovedenim internim analizama, najavljena obustava rada svojim opsegom i disperzijom neće značajno uticati na dostupnost zdravstvene zaštite u KBC Rijeka pa opravdano očekujemo da će se pružanje medicinskih usluga u cjelosti odvijati prema planiranom programu", istakao je riječki KBC.
U slučaju bilo kakvih značajnih organizacionih promjena, KBC Rijeka će bez odgode obavijestiti javnost, navodi se u saopštenju Uprave riječkog KBC-a.
Splitski KBC očekuje poteškoće
Splitski KBC je saopštio da se zbog najavljenog štrajka dijela zdravstvenih radnika očekuju poteškoće u radu Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i Zavoda za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku.
Na tim odjeljenjima obrađivaće se samo hitni, bolnički i onkološki pacijenti, kao i svi oni pacijenti koji po drugim osnovama spadaju u kategoriju prioritetnih.
"Radnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkovati, a normalno će raditi i sve druge sastavnice splitskog KBC-a. Pacijenti će tokom jutra biti obaviješteni o potencijalnom otkazivanju termina. Sve pacijente molimo za strpljenje i nadamo se što skorijem okončanju štrajka. Svi pacijenti kojima pregled bude otkazan dobiće novi, što skoriji termin o kojem će biti naknadno obaviješteni", poručuju iz splitske bolnice, prenosi "Net.hr".
Iz Opšte bolnice Pula kazali su ranije da će svi pacijenti biti pregledani, dok iz KBC-a Osijek poručuju da nema najave većeg obima štrajka.