Rob Filips, portparol američke pacifičke vojske, najavio je američki plan da pozicionira rakete srednjeg dometa zemlja-vazduh u Indo-Pacifiku sljedeće godine.
Primarni cilj ovog manevra je jačanje kapaciteta SAD za odvraćanje Kine.
Prema izvorima, spisak raketa ovog raspoređivanja može da sadrži rakete zemlja-vazduh Tomahavk i rakete zemlja-vazduh Standard-6 (SM-6). Operativni domet ovih projektila kreće se od 500 do nevjerovatnih 2.700 kilometara.
Ovo buduće raspoređivanje Kina smatra agresivnim ponašanjem. Kineski medij Sohu upozorava da bi značajno raspoređivanje američkih raketa protiv Kine poslalo opasno preteći signal.
Sohu piše:
"Kako je razvoj Kine u posljednje vrijeme porastao u mnogim domenima, Sjedinjene Države su nastojale da uguše Kinu na različite načine kako bi ograničile njen uspon. To je dovelo do provokacija kroz plovidbu ratnih brodova i aviona unutar kineskih teritorijalnih voda".
List dodaje da su Tajvan i Tajvanski moreuz u središtu tekućeg spora između Kine i SAD. Tokom godina, SAD su usmjeravale velike isporuke oružja u Tajpej, što je potez koji Peking oštro kritikuje. Peking smatra da ove pošiljke prelaze "crvenu liniju Kine".
Kineski stručnjaci vjeruju da Japan, koji vidi američko vojno prisustvo kao sigurnosnu mrežu, može smatrati raspoređivanje raketa činom "pretjerane odbrane".
Viši istraživač u "Carnegie Endovment" tvrdi da bi Guam vjerovatno bio početno mjesto za raspoređivanje projektila. Japanski analitičari, iznenađujuće suprotno kineskoj perspektivi, sugerišu da bi Japan pozdravio raspoređivanje raketa protiv Kine od strane Vašingtona.
Neki nepristrasni vojni stručnjaci impliciraju da bi Japan, u slučaju sukoba u regionu, mogao biti prva meta Kine zbog potencijalnog raspoređivanja raketa na japanskom tlu.