Еvropska unija usvojila je prvi veliki zakon o regulaciji vještačke inteligencije, postavljajući temelje za globalne standarde u ovoj oblasti. Usvojen sa 523 glasa za, 46 protiv i 49 neizjašnjenih, zakon kategorizuje tehnologiju vještačke inteligencije prema nivou rizika, od neprihvatljivih primjena, koje će biti zabranjene, do visokih, srednjih i niskih rizika.
Tjeri Breton, evropski komesar za unutrašnje tržište, izjavio je na društvenim mrežama da je "Еvropa sada postavila globalni standard u AI", dok je predsjednica Еvropskog parlamenta, Roberta Metsola, istakla da ovaj zakon predstavlja prekretnicu koja će omogućiti inovacije, štiteći u isto vrijeme temeljna prava građana.
Zakon o vještačkoj inteligenciji, koji je bio u pripremi od 2021. godine, dijeli aplikacije vještačke inteligencije u kategorije prema nivou rizika - od neprihvatljivih, koje će biti zabranjene, do visokih, srednjih i niskih rizika. Očekuje se da regulativa stupi na snagu krajem zakonodavnog perioda u maju, sa postepenim sprovođenjem od 2025. godine dalje.
Neki članovi ЕU su prethodno zagovarali samoregulaciju umjesto regulacije vođene od strane vlade, izražavajući zabrinutost da bi striktne regulative mogle postaviti prepreke u napretku Еvrope u takmičenju sa tehnološkim kompanijama iz Kine i Sjedinjenih Američkih Država.
U svjetlu rastuće zabrinutosti zbog potencijalne zloupotrebe vještačke inteligencije, posebno u pogledu deepfake tehnologija koje mogu generisati lažne događaje, uključujući fotografije i video snimke, ЕU nastoji da se pozicionira kao lider u osiguranju da tehnološki napredak ne ugrožava demokratske vrijednosti i prava pojedinaca.