Четири особе су повријеђене у земљотресу који је 30. децембра увече погодио Босну и Херцеговину, са епицентром у централном дијелу земље, код Зенице.
Сњежана Цвијић Амулић, начелник Одјељења за опсерваторску сеизмологију Хидрометеоролошког завода Републике Српске говорила је да ли се на овом подручју могу очекивати нова подрхтавања тла.
Такође, Цвијић Амулић је открила да ли постоји или не веза између земљотреса у Зеници са земљотресима у Србији и Хрватској.
У више градова Босне и Херцеговине 30. децембра увече осјетио се земљотрес јачине 4,7 према информацијама Европског и медитеранског сеизмолошког центра (ЕМСЦ).
Она је објаснила колико су овакви земљотреси опасни.
"У принципу земљотрес ове јачине је у ствари интензитета око 7 степени по Меркалију и тада долази до таквих оштећења каква смо видјели у епицентралној зони – то је рушење димњака, падање цријепова са кровова, пуцање зидова итд", каже Амулићева, преноси "Н1".
Нагласила је да у БиХ има више зона гдје су могући јачи земљотреси.
"Има више сеизмогених зона гдје се очекују јачи земљотреси. У овој епицентралној зони очекујемо земљотрес до 5,5 степени по Рихтеру, али некад раније 1386. године као каталошки податак мапиран је земљотрес од 9 степени по Меркалију. Дакле, могу се очекивати јачи земљотреси до 6 степени по Рихтеру, али у посљедњих 100 година се није јавио земљотрес који смо имали 30. децембра. Међутим, могуће је очекивати земљотрес већих магнитуда", каже она.
На питање може ли се очекивати ново подрхтавање тла у овом подручју у наредним данима, она каже:
"Обично на то питање вам не може нико одговорити. Ми можемо дати неку прогнозу у смислу да је могуће очекивати и јаче земљотресе, али да ли ће се то десити сада или у неком наредном периоду тек можеме видјети. Ако кажем да хоће и не деси се могу погријешити или ако кажем да се неће десити, а онда дође до земљотреса, опет сам погријешила".