Autor:
ATV redakcijaKomentari:
0
Bez obzira na to da li odgovaramo na imejlove ili učestvujemo u video-pozivima, veliki dio kancelarijskog života svodi se na dugotrajno sjedenje u stolici. Međutim, ta navika i te kako šteti zdravlju.
Stručnjaci upozoravaju da produženo sjedenje može povećati rizik od prekomjerne tjelesne težine, kao i od razvoja srčanih oboljenja i dijabetesa tipa 2.
Iako znamo da su pauze od ekrana korisne, manje je jasno koliko često bi trebalo da ustajemo i krećemo se, a da pritom ostanemo produktivni na poslu.

Zdravlje
Krastavac ili paradajz: Šta je bolji izbor za salatu?
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Britanski dnevnik sportske medicine pokazalo je da su petominutne pauze za kretanje, takozvani "zalogaji kretanja" (movement snacks), svakog sata najbolji i najizvodljiviji način za poboljšanje blagostanja bez gubitka efikasnosti.
Glavni istraživač Kit Dijaz rekao je za Bi-Bi-Si da većina odraslih danas provodi čak tri četvrtine budnog vremena sjedeći.
Iako je opšti savjet da treba "manje sjedjeti, a više se kretati" ispravan, ljudima su potrebne konkretnije smjernice o tome koliko je kretanja dovoljno, dodao je on.
"Dobra vijest je da je petominutna šetnja svakog sata dovoljna da poboljša raspoloženje i smanji umor. Ispitanici su ovaj pristup ocijenili kao realan i lako ostvariv", rekao je Dijaz.
Istraživanje Univerziteta Kolumbija obuhvatilo je više od 11.000 zaposlenih u Sjedinjenim Američkim Državama, od kojih je većina radila kancelarijske poslove u smjenama od osam do devet sati.
Tokom prve nedjelje učesnici su se pridržavali svoje uobičajene rutine i svakodnevno popunjavali upitnike o umoru, raspoloženju i radnom učinku.
U naredne dvije nedjelje zamoljeni su da tokom rada prave petominutne šetnje na svakih pola sata, sat vremena ili dva sata, a zatim popunjavaju slične ankete.
Šetnja na svakih pola sata pozitivno je uticala na raspoloženje i smanjenje umora, ali je istovremeno remetila radne obaveze. Šetnja na svaka dva sata bila je bolja nego potpuno odsustvo kretanja, ali su istraživači utvrdili da je petominutna šetnja svakog sata donijela najveće i najlakše ostvarivo poboljšanje produktivnosti, raspoloženja i budnosti.
Dijaz je naveo da je dugotrajno sjedenje navika koju je teško promijeniti, a mnogi učesnici istraživanja brinuli su o tome šta će njihovi šefovi ili kolege misliti o čestim pauzama.
"Iako može djelovati nelogično, pauze za kretanje zapravo mogu poboljšati radni učinak. One mogu unaprijediti izvršne kognitivne funkcije, pažnju i pamćenje. Takođe pomažu ljudima da se osjećaju opuštenije i svježije", rekao je Dijaz.
Šetnja je jeftina i jednostavna aktivnost koja ne mora da znači prekid rada, dodao je on, navodeći kao primjer sastanke u hodu ili šetanje tokom telefonskih razgovora, bilo napolju ili po kancelariji.
Emili Mekgrat, viša medicinska sestra specijalizovana za kardiologiju u Britanskoj fondaciji za srce, pozdravila je rezultate istraživanja, ističući da "jednostavno uvođenje više kretanja može poboljšati opšte zdravlje".
Ipak, upozorila je da se istraživanje zasnivalo na podacima koje su sami učesnici prijavljivali i da je trajalo relativno kratko, pa su potrebna dugoročnija istraživanja kako bi se potvrdio njegov uticaj na zdravlje srca.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na portalu atvbl.rs.

Savjeti
21 h
0
Savjeti
1 d
0
Savjeti
1 d
0
Savjeti
2 d
0Najnovije
10
22
10
21
10
18
10
12
10
08
Trenutno na programu