Ministri unutrašnjih poslova i pravde Republike Srpske Siniša Karan i Miloš Bukejlović potpisali su sa predsjednikom Notarske komore Republike Srpske dr Borislavom Radićem Sporazum o elektronskoj razmjeni podataka koji predviđa povezivanje notarskih kancelarija u Republici Srpskoj sa javnim evidencijama Ministarstva unutrašnjih poslova.
Kako je saopšteno iz Ministarstva unutrašnjih poslova, projekat je ključan za postizanje lakših administrativnih procedura, brže i efikasnije podrške za građane, a konkretno znači da građani za ostvarivanje različitih pravnih usluga kod notara neće morati prilagati uvjerenja o prebivalištu, što je do sada bila obaveza i praksa, već će notari elektronskim putem pristupiti evidenciji prebivališta i boravišta građana i na jednostavan način provjeriti podatke iz evidencije.
Karan se zahvalio Notarskoj komori, na čiju inicijativu je pokrenuta ova aktivnost, ističući da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske otvoreno za saradnju po pitanju elektronske razmjene podataka iz javnih evidencija, te da za slično MUP stoji na raspolaganju i drugim zainteresovanim institucijama i organima uprave, bankama i privrednim subjektima. Ministarstvo unutrašnjih poslova omogućava bez naknade provjeru ličnih podataka u skladu sa zakonom.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da će elektronska razmjena podataka uticati na efikasnije funkcionisanje notarskog sistema, kao i da će Ministarstvo pravde vršiti koordinaciju i nadzor Notarske komore i notara, kako je to predviđeno Sporazumom.
„Sporazum će olakšati poslovanje notara u Republici Srpskoj jer se ubrzava obrada podataka i time doprinosi efikasnijim postupcima koji se vode pred notarima. S druge strane, građani u Republici Srpskoj će na jednom mjestu obavljati pravne poslove u vezi sa notarima“, rekao je Bukejlović.
Predsjednik Notarske komore Republike Srpske Borislav Radić istakao je da se značaj potpisivanja ovog Sporazuma ogleda u tome što se omogućavanjem elektronske razmjene podataka olakšava i ubrzava proces rada notara, samim tim jer građani na teritoriji Republike Srpske prilikom korištenja usluga notara neće biti u obavezi odlaziti u policijske uprave i pribavljati uvjerenja o prebivalištu, odnosno boravištu. Napomenuo je da je za notarsku službu veoma značajno povezivanje ove dvije institucije jer je na ovaj način još jednom ukazano povjerenje notarskoj službi koja zajedno sa svim učesnicima u ovom procesu radi na ostvarenju cilj a to je da postupak pred notarom za građane bude brz i efikasan.
Notari će prilikom obavljanje notarske službe koristiti uspostavljeni servis za potrebe dobijanja podataka o adresi prebivališta/boravišta za fizička lica odnosno građane koji koriste njihove usluge a sve u skladu sa odredbama Zakona o notarskoj službi u Republici Srpskoj („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 28/21) i Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 13/24).