Kristijan Šmit kao turista, obišao je Banjaluku.
Njegov dolazak bez prethodne najave i bez dozvole lokalnih vlasti, može se opisati kao provokacija, jer je odavno poznat stav Republike Srpske da ga ne priznaje za visokog predstavnika.
Jadno je i bijedno što je Kristijan Šmit došao u Banjaluku iznenada i da ga niko ne vidi. U institucijama Republike Srpskee, postoji jasan zaključak da je Šmit lažan i da ne može u funkciji u kojoj se on lažno predstavlja, biti primljen, jasna je poruka predsjednika Srpske Milorada Dodika.
- Kakvi su to uhljebi kada iznenada dolaze da ih niko ne vidi. On je to uradio jer je znao da smo mi u Doboju. Šeta, tamo kad nas nema. Neka šeta. Banjaluka je slobodan grad. Nije ušao ni u jednu instituciju. Uhvatio je bošnjačkog potpredsjednika Ćamila Durakovića, imaju pravo na kontakte, ali ću razmisliti da li je to udarac na Srpsku, od strane bošnjačkog potpredsjednika ili ne. U mojim rukama stoji mnogo štošta i za njegov rad. Ako je otišao u kafanu, onda u redu, ali u institucijama postoji jasan zaključak da je on lažan i da nemože biti primljen u funkciji u kojoj se on lažno predstavlja - kaže Milorad Dodik, predsjednik Srpske.
U kontekstu priče o nepozvanom gostu, možemo zamisliti situaciju u kojoj neko nepozvan ulazi u dom koji nije njegov, kršeći time osnovne društvene norme. Slično tome, Šmitov dolazak u Banjaluku je shvaćen kao narušavanje principa diplomatske kulture i običaja. Šmit je u Banjaluci bio samo kao turista, smatra Radovan Kovačević.
- Čujem da je Kristijan Šmit prošetao Banjalukom i fotografisao se. Lijepa je naša Banjaluka, privlači mnogo turista - naglasio je Radovan Kovačević, delegat u Klubu Srba Doma naroda PS BiH.
Nenajavljeni dolazak Šmita u Banjaluku, nije nešto oko čega bi se trebala dizati prašina, jer je on tu bio isključivo kao turista, odnosno, kao neko ko je obišao Banjaluku, ali nije bio u institucijama Republike Srpske, smatra Mladen Ilić.
- S te strane, politički, to nema apsolutno nikakvu težinu. S druge strane, znamo da je juče održana sjednica GrO SNSD-a gdje su svi ključni ljudi stranke i Republike Srpske bili u drugom gradu - poručuje Mladen Ilić, poslanik SNSD-a u NSRS.
Dok se za nepozvane goste često kaže da mogu donijeti neprijatnosti ili stvoriti napetost unutar porodice ili društva, Šmitov neočekivani dolazak u Banjaluku je možda imao za cilj da preispita postojeće granice i izazove nove političke reakcije.
Kristijan Šmit polako ali sigurno postaje simbol viših političkih igara i napetosti, koji sa s ne samo da dodatno komplikuju situaciju, već mogu i podstaći nove oblike otpora prema njemu.
Slično kao u priči o nepozvanom gostu, gdje domaćini moraju da se izbore sa neprijatnom situacijom i odbrane svoje granice, tako i političke figure i institucije u Republici Srpskoj moraju da se snađu u složenoj situaciji i da odgovore na izazove koje donosi prisustvo neželjenog gosta, Kristijana Šmita.
A Srpska će sigurno pronaći način da mu odgovori.