Zamjenik predsjednika Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za evropske integracije i regionalnu saradnju Srđan Mazalica izjavio je Srni da rezolucija Еvropskog parlamenta neće biti realizovana u konkretnim sankcijama protiv rukovodstva Republike Srpske, te da je ovaj dokument pun paušalnih ocjena i predstavlja miješanje u unutrašnja pitanja u BiH.
Mazalica je ukazao da je rezolucija Еvropskog parlamenta rezultat mišljenja velikog broja poslanika i da poziva međunarodnu zajednicu u BiH da sprovodi odluke za koje smatraju da su važne, iako se ne odnose na proces evropskih integracija, što je dijelom miješanje u unutrašnja pitanja u BiH.
On je istakao da u Еvropskom parlamentu dominantno igraju ulogu stranke koje predstavljaju jednu političku agendu koja je dominantna na kolektivnom Zapadu, a kojoj se opire Republika Srpska, pa i neke članice ЕU, poput Mađarske i Slovačke.
"Budući da su svjesni da Еvropski savjet neće moći donijeti odluku, ukoliko bi se protivile zemlje poput Mađarske i Slovačke, pozivaju zemlje članice da unilateralno donose sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i rukovodstvu Srpske, onako kako su to uradile SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo", rekao je Mazalica.
On smatra da Еvropski parlament nema snagu da donese zaključke koji bi bili obavezujući za zemlje članice, iako iz njih dolazi značajan broj poslanika koji su učestvovali u glasanju, te da rezolucija neće biti realizovana u konkretnim sankcijama protiv rukovodstva Srpske.
Mazalica je naglasio da je rezolucija puna paušalnih ocjena, da se kritikuje proslava 9. januara, te napomenuo da je odluka Ustavnog suda BiH u vezi sa Danom Republike Srpske prva te vrste u istoriji Еvrope.
"Deveti januar nije praznik vjerskog karaktera. Sve zemlje članice imaju u svojim zakonima praznike koji su vjerskog karaktera, a Republika Srpska nema", rekao je Mazalica.
On je naveo da se Dodik proziva kao destabilizujući faktor, a činjenica je da nijedna kriza u BiH nije pokrenuta od predsjednika Republike Srpske i da je sve što je uradio ili rekao bilo reagovanje na destabilizaciju koja je dolazila iz Sarajeva.
"Mnogo godina smo izgubili zbog 9. januara, Inckovog zakona o izmjenama Krivičnog zakona i odluka Ustavnog suda BiH u vezi sa imovinom, a nijedno od ovih pitanja nije evropsko, niti nas približava procesu evropskih integracija, a izazvalo je duboke podjele", naglasio je Mazalica.
Mazalica je ocijenio da je destabilizujući faktor političko Sarajevo, Kristijan Šmit i pojedine ambasade poput SAD i Velike Britanije, koje pritom i nisu članice ЕU.
Еvropski parlament u rezoluciji je ponovo pozvao da se uvedu "ciljane sankcije" protiv Dodika, te ostalih višerangiranih zvaničnika Srpske i Srbije "koji pružaju materijalnu i podršku secesionističkoj politici", te da sve članice "osiguraju da slične sankcije može usvojiti Еvropski savjet, i da ih uvedu bilateralno ili zajedno sa ostalim članicama, ukoliko njihovo usvajanje nije moguće u Savjetu".