Njemački turista koji nameće zakone, Srpskoj otima nadležnosti, provocira Srbe odajući počast samo bošnjačkim žrtvama, je što se opozicije tiče, legitimni visoki predstavnik. Ne smeta im to što Šmita ne priznaju ni Rusija ni Kina. Ne smeta im to što bi Šmit rado da hapsi rukovodstvo Republike. I da ironija bude veća, među onima kojima to sve najmanje smeta su SDS-ovci, članovi stranke koja je torture bivših, legitimnih visokog predstavnika na svojoj koži najviše osjetila.
"Savjet bezbjednosti nije dao za njega saglasnost, ali ako se on u međuvremenu sastajao sa nekim zvaničnicima iz našeg regiona, ako ga oni na takav način priznaju, po istim principima ga priznajem i ja", kaže SDS-ov Marinko Božović.
Po istom principu ga je priznao i Draško Stanivuković. U Banjaluci ga je prije nekoliko godina srdačno dočekao i prošetao gradom. Danas tvrdi da je Šmit pojava koja se ne može ignorisati, ali da se sa njim od kad je predsjednik PDP nije sastajao.
"Posljednji razgovor je bio kad je to već bilo opštepoznato. Sa svim drugim ambasadorima, kao gradonačelnik razgovaram najčešće institucionalno u gradu Banjaluci", kaže lider PDP-a Draško Stanivuković.
A ni Šmit nije krio da se sa opozicionarima sastaje neinstitucionalno, i da mu na noge dolaze tajno. Sve u svemu, ne čudi naklonost opozicije Šmitu. Pogotovo zato što je prije samo dva dana otvoreno poručio da bi njih rado da vidi na čelu Srpske. A i nije da nemaju štošta zajedničkog. Šmita nikada nije potvrdio Savjet bezbjednosti. Opoziciju više od dvadeset godina nije potvrdio narod.
"Imaju još uvijek neku podršku stranaca. Procjene su stranaca da bi BiH bila završena priča da se opozicija nije izdajnički ponašala. Oni su odlučili da spase BiH a da unište Republiku Srpsku. Moram im reći da to nije volja naroda", kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Da zlo bude veće, opozicionari su i za Šmitova nedjela, napade na Srpsku i ustavni poredak, našli i opravdanje. To je, kaže Božović, bio samo odgovor na politiku rukovodstva Srpske. Misleći pritom na onu koja je njen Ustavni položaj odbranila.
"Napad na Republiku Srpsku i na Dejtonski sporazum, bio je, po genijalcima iz opozicije, opravdan odgovor na politiku odbrane Republike Srpske i zaštite Dejtonskog sporazuma. Nemam običaj koristiti teške riječi, ali izdaja je za ovakvu politiku opozicije blaga riječ", kaže Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda.
Težak je i posao otimanja vlasti. U tu su se avanturu opozicionari zagrljeni sa sarajevskom Trojkom, olako upustili. A onda je optimizam splasnuo, što se HDZ BiH tiče, od te priče, po svemu sudeći, nema ništa. Sada se, izgleda, opozicionari uzdaju u Šmita. Baš kao i on u njih. Stvar je samo u tome što tu obostranu ljubav, narod Srpske neće nikada krunisati.