Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske organizovalo je u Banjaluci predstavljene operativne procedure za zaštitu djece u vanrednim situacijama.
Ove dokumente su izradili centri za socijalni rad Bijeljina, Banjaluka, Prijedor, Trebinje i Srebrenica, a predstavljeni su u okviru konferenciju "Izrada standardnih operativnih procedura za zaštitu djece u vanrednim situacijama u Srpskoj", koja je održana u Administrativnom centru Vlade.
Na konferenciji je naglašeno da su prioritetne grupe prilikom spasavanja i zaštite djeca bez roditeljskog staranja, djeca sa smetnjama u razvoju, djeca koja žive u ranjivim porodicama ili iz socijalno osjetljivih i ranjivih porodica, kao i djeca žrtve nasilja u porodici.
Konferencija je organizovana u saradnji sa Savezom udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz Srpske i uz podršku Unicefa BiH.
- Opšti cilj izrade standardnih operativnih procedura jeste da se objedini način postupanja centara za socijalni rad u vanrednim situacijama radi zaštite djece, unaprijedi način komunikacije više sektora u pogledu rada sa djecom u vanrednim situacijama, a da se istovremeno osigura i poštovanje međunarodnih standarda i ljudskih prava - saopšteno je iz resornog ministarstva.
Pomoćnik ministra za socijalnu, porodičnu i dječiju zaštitu Vladimir Makarić naglasio je da je cilj da se obezbijedi efikasan i dostupan oblik socijalne zaštite svakom djetetu na području jedinice lokalne samouprave tokom trajanja vanredne situacije.
- Važno je da prepoznamo uloge i odgovornosti stručnih radnika, ali i drugog kadra zaposlenog u centru za socijalni rad radi adekvatne identifikacije djece kojima će biti potrebna dodatna podrška sistema socijalne zaštite. Takođe, važna je i procjena rizika djeteta, intervencija podrške djetetu izrađena kroz plan zaštite, kao i pružanje adekvatnih i korisnih informacija o obezbjeđivanju što veće sigurnosti i bezbjednosti djeteta tokom vanredne situacije - naglasio je Makarić.
On je dodao da su stručni radnici u centrima za socijalni rad svoja znanja i vještine stavili u funkciju podrške društvu tokom pandemije virusa korona i da je njihova uloga bila veoma značajna.
Izrada standardnih operativnih procedura dio je aktivnosti u okviru zajedničkog programa Vlade Švajcarske i UN, u okviru projekta "Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u BiH".