Snažan organizovani kriminal, rizik od terorizma, krijumčarenje i ljudi, pa i šverc droge i oružja pozicionirali su BiH na osmo mjesto najopasnijih država u Еvropi.
Prema indeksu Еvropske mreže za borbu protiv kriminala i Interpolovim upozorenjima u BiH je zaglavljeno i na hiljade ilegalnih migranata.
Stvarna prijetnja za građane i sve policijske agencije je opasnost od radikalnih islamista spremnih na džihad, koji se mahom kriju i među krijumčarenim migrantima kaže za ATV prvi čovjek Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Nenad Nešić.
"Ne znamo ko nam dolazi s migrantima. Ono što tu možemo da vidimo je da ima svakakvih lica. Ono što takođe možemo da vidimo je da su skloni nasilju i da su skloni međusobnim obračunima, tako da je to još jedna prijetnja po bezbjednost BiH", kaže Nešić.
Švercu, kako se navodi u izvještaju, takođe doprinosi i naoružanje zaostalo iz ratnog perioda. Otkrivena je i trasa je za šverc heroina u BiH iz Holandije, kao i kokain iz Crne Gore. Zabrinjavaju i upozorenja da su članovi krim-grupa i čelni ljudi na političkim i pravosudnim funkcijama. Na sve to odavno upozoravaju i domaći bezbjednjaci.
"Razlog su kadrovska rješenja, razlog je podijeljeno društvo i jednostavno okretanje glave od realnih problema. Znate, ovdje se traže ruski kampovi koji obučavaju Srbe za proteste navodno u Moldaviji", kaže Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka.
"Mi imamo problem da sve ono na čemu BiH počiva kada treba da se pojavi na ovaj način ne dolazi do izražaja jer mi nemamo usaglašene ni politike, ni stavove, pa ni ostale stvari u BiH, da ne govorim sada o nekim strateškim odnosima", objašnjava Bojan Šolaja iz Centra za međunarodne odnose.
"U Federaciji imate bukvalno deset različitih zakonodavstava koji na različit način tretiraju neke stvari, tako da teško je objediniti sve podatke prije svega", dodaje Šolaja.
Ako je za utjehu, na crnoj listi se ispred BiH našla Rusija, Ukrajina, Italija, Srbija, Crna Gora, Španija i Bjelorusija.