Srpska pravoslavna crkva (SPC) i vjernici sutra obilježavaju Mitrovske zadušnice, u narodu poznate i kao jesenje.
Na zadušnice se izlazi na groblja, gdje se pale svijeće na grobovima najbližih.
Mitrovske zadušnice padaju uvijek u prvu subotu prije Mitrovdana, praznika posvećenom Svetom velikomučeniku Dimitriju, koji se obilježava 8. novembra.
Zadušnice se obilježavaju četiri puta godišnje i uvijek u subotu.
Osim jesenjih - Mitrovskih zadušnica, u kalendaru Srpske pravoslavne crkve postoje još i Duhovske ili ljetnje, zimske i Miholjske zadušnice.
Običaj vjernika u mnogim mjestima je da na taj praznik iznose hranu na groblja. Hrana se dijeli sa ljudima koji posjećuju grob, uz pominjanje za spas duše pokojnika. Običaj je da se na groblje obavezno iznosi kuvano žito, crno vino i svijeće, ali se običaji razlikuju u različitim dijelovima Srbije.
Na zadušnice se u crkvama SPC u Srbiji i širom svijeta služi Sveta liturgija i parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito.
Poslije službe, ide se na groblje gdje se pale svijeće, a sveštenik obavi obred i okadi grobove.
Crno vino, kojim sveštenik preliva žito, označava Božje milosrđe kojim se liječe rane grijeha.
Svijeća je simbol svjetlosti Hristove koja vjernike treba da podsjeti na svjetlost kojom Isus Hrist obasjava duše preminulih.
Zadušnice su i dan kada se posebno obraća pažnja na dijeljenje milostinje zbog čega bi svakom prosjaku trebalo udijeliti milostinju i dio hrane koju nosimo sa sobom.
Prema običajima, najinteresantniji detalj vezan za ovaj dan je da smo mitrovske zadušnice preuzeli od Ruske pravoslavne crkve.
Taj praznik je ustanovljen poslije pobede Dimitrija Donskog na Kulikovskom polju 8. septembra 1380. godine. Mitrovske zadušnice su tada nastale kao spomen izginulim vojnicima u toj bici, a kod nas je ovaj dan dobio namenu u kultu mrtvih.