Nema naznaka da će se vratiti cijene koje su postojale prije sukoba u Ukrajini, ali ne bi trebalo da dođe ni do novog poskupljenja, rekao je Dragan Jošić iz Udruženja potrošača "Reakcija" Banjaluka.
- Kada pričamo o cijenama, mi iz Udruženja smo izdvojili oko 50 proizvoda iz potrošačke korpe, koje smo od marta pratili,tako da imate primjer da je cijena mesa ostala na nekom istom nivou, čak je i malo pojeftinilo, cijena voća je drastično povećana - navodi Jošić.
Dodaje, da je zbog pada cijena sezonskih proizvoda, došlo i do pada cijena određenih derivata.
- Tako je ulje sa 2.60 KM pojeftinilo za 10 pfeninga, odnosno na 2.50, neke cijene padaju, ali zavise od sezonskih proizvoda - navodi Jošić.
Kada je riječ o cijeni nafte, Jošić dodaje da cijena jeste u posljednje vrijeme u padu, ali u poređenju sa prošlom godinom, nema drastične promjene.
- Cijena nafte nije jedan od osnovnih inputa. Za vrijeme virusa korona, kada je došlo do poremećaja potražnje i proizvodnje, trgovci su to koristili - navodi Jošić.
Dodaje, da kada je riječ o padu inflacije, isto je vidljivo kako u Еvropi, tako i kod nas.
- Kod nas pad inflacije, nije uzrokovan ekonomskom stabilizacijom, nego su ljudi usljed finansijskih nedostataka prestali da kupuje neke proizvode, čime njihova potražnja opada, zbog čega trgovci ne mogu da povećaju cijenu tih proizvoda - dodaje Jošić.
Kako on navodi, svi ekonomisti smatraju da je najproduktivniji način borbe protiv povećanje cijena, povećanje ličnog dohotka.
- Apsolutno podržavamo sve mjere koje je do sada Vlada Srpske donijela, kad je riječ i smanjenju marže, odnosno Uredba, imali smo i dobru akciju "Društveno odgovorni", a moramo i da pomenemo samo povećanje minimalca - dodaje Jošić.