Košarac: Napravljen značajan iskorak ka ispunjavanju obaveza u energetskom sektoru

Izvor:

SRNA

17.07.2025 09:55
Кошарац: Направљен значајан искорак ка испуњавању обавеза у енергетском сектору

Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da je zahvaljujući punoj saradnji i koordinaciji sa nadležnim institucijama Republike Srpske, Federacije BiH (FBiH) i Brčko distrikta napravljen značajan iskorak ka ispunjavanju obaveza u energetskom sektoru.

Košarac, koji će danas u Atini sa resornim ministrima iz Srpske Petrom Đokićem i FBiH Vedranom Lakićem, učestvovati na sastanku Ministarskog savjeta Energetske zajednice u Atini, naglasio je da je zajednički i koordinisani rad rezultirao usaglašenim tekstom Zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u BiH.

Сокочанин ухапшен због шенлучења, одузете му двије пушке

Sokočanin uhapšen zbog šenlučenja, oduzete mu dvije puške

"Zakon sam uputio na usvajanje Savjetu ministara BiH i očekujem da će se u najkraćem roku naći na sjednici, te dobiti punu podršku, jer bi to bio izuzetno pozitivan i dobar signal prema privrednoj zajednici u Srpskoj i FBiH", naveo je Košarac na "Instagramu".

Košarac je rekao da je postignut ogroman uspjeh, imajući u vidu višegodišnje pokušaje usaglašavanja teksta zakona, koji traju od 2012. godine, te naglasio da je u cijelom procesu sačuvan energetski suverenitet Srpske i FBiH.

"Usvajanje ovog zakona jedan je od uslova za izuzeće BiH od mehanizma prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM) na izvoz električne energije", istakao je Košarac.

Необична ситуација: Извадила умњак, па јој стигла казна од скоро 800 КМ

Neobična situacija: Izvadila umnjak, pa joj stigla kazna od skoro 800 KM

On je napomenuo da se u međuvremenu aktivno radi i na izradi Mape puta za uspostavljanje sistema EU trgovanja emisijama (ETS).

"Vjerujem da ćemo zajedno sa nadležnim ministarstvima Srpske i FBiH i taj posao uspješno okončati do jeseni", rekao je Košarac.

Podijeli: