Da li znate koliko košta krštenje u Srbiji? Sigurni smo da ne znate jer cijena za ovu crkvenu uslugu zvanično ne postoji, nego se, prema nekom nepisanom pravilu, svešteniku da u ruke onoliko koliko ste u mogućnosti. Ipak, pojedine eparhije imaju svoje cjenovnike, pa je tako sveštenik u jednom vojvođanskom mjestu porodici naplatio uslugu krštenja čak 20.000 dinara (333 KM), zbog čega su mu oni tražili fiskalni račun. Računa, naravno, nema.
Drago R. iz jednog malog grada u Vojvodini objavio je u Fejsbuk grupi "Pravna pitanja i pravna pomoć" nedavno iskustvo koje je imao sa tamošnjim sveštenikom. On je, kako je napisao, u crkvi zakazao krštenje svoje petomjesečne kćerke. Nije pitao za cijenu jer je smatrao da cijena nije važna - svakako je želio da ostavi prilog crkvi.
Ipak, doživio je neprijatno iznenađenje kada mu je sveštenik, nakon crkvenog čina, zatražio 20.000 dinara. Kaže da nije očekivao ovoliku cijenu u tako malom gradiću s malo parohijana odnosno domaćinstava.
"Mi smo iz Beograda, ali smo željeli da Milicu krstimo ili u manastiru na Fruškoj gori ili u nekoj crkvi u Vojvodini, s obzirom na to da volimo taj dio Srbije. Zakazali smo telefonski krštenje u jednoj lijepoj crkvici, ne pitajući koliko košta jer, pomislio sam, svakako smo željeli da damo prilog crkvi, u slučaju da je krštenje besplatno ili da je neka mala cijena u pitanju, nadomjestili bismo prilogom“, priča Drago.
"Dajte mi fiskalni račun"
Na dan krštenja, porodica je upoznala sveštenika koji će krstiti njihovog najmlađeg člana. Ni tada nisu pričali o cijeni. Poslije krštenja, Drago je upitao oca koliko je dužan.
"Rekao je 20.000 dinara, ako mi nije mnogo. Pogledao sam ga i upitao da li je to cijena iz njihovog zvaničnog cjenovnika ili me pita proizvoljno da li mogu toliko da dam. Kazao je da je to cijena krštenja u njihovoj crkvi. Bio sam preneražen. To je zaista puno. Šta rade oni ljudi koji imaju više djece, pa ih, recimo, krštavaju u isto vrijeme. Treba 500 evra da ostave za taj čin? To nije u redu", priča Drago.
Drago je, kaže, bez pardona rekao popu da je to mnogo novca za krštenje.
"Nije problem u parama, u smislu da ih ostavimo crkvi kao donaciju i prilog. Ali je problem što crkva ima takvu cijenu usluge u svom cjenovniku, ako uopšte crkve imaju cjenovnike. Koliko znam, Srpska pravoslavna crkva zvanično nema cjenovnik, što je možda i pogrešno jer onda eparhije samostalno odlučuju o cijenama, pa je na jednom mjestu krštenje 10.000, na drugom 20.000, na trećem besplatno, a negdje je po principu koliko daš".
Kako dalje objašnjava, izvadio je novčanik i uredno platio uslugu, ali je od sveštenika zatražio fiskalni račun. Pop je, kako priča Drago, rekao da nema fiskalnu kasu.
"U Beogradu su cijene krštenja različite. U jednoj opštini je 7.000, u drugoj 10.000. Ali nisam čuo da u nekoj crkvi krštenje iznosi čak 20.000 dinara. To nije u redu prema parohijanima i porodicama sa puno djece. Baš sam se zaprepastio i razočarao. Zbog toga sam i tražio fiskalni račun, iako sam znao da ga neću dobiti. Nažalost, pare su ušle u svaku poru našeg društva", kaže razočarani Drago.
(Mondo)