Takozvana Dubai čokolada postala je izuzetno popularna i tražena u svijetu te se uvijek traži tabla više. Sajber kriminalci su ovu "pomamu" prepoznali kao dobru priliku da neoprezne kupce prevare.
Tako ovim prevarantima nije teško da kreiraju čitave lažne prodavnice na internetu kao i da se lažno predstavljaju kao poznati brendovi. Idu toliko daleko da se predstavljaju i kao zvanične prodavnice.
Stručnjaci za sajber prevare su otkrili prevarantsku kampanju usmjerenu na potrošače u Ujedinjenim Arapskim Еmiratima, gdje su sajber kriminalci kreirali lažne veb-sajtove koji se predstavljaju kao Deliveroo, pouzdana kompanija za dostavu, i Fix Dessert Chocolatier, proizvođač čuvene Dubai čokolade. Imitiranjem izgleda zvaničnih prodavnica i platformi, sajber kriminalci mogu da zloupotrijebe povjerenje potrošača i ugled brenda kako bi privukli neoprezne kupce da plate "naručenu" čokoladu koja nikada neće biti isporučena.
Takođe su otkriveni slučajevi u kojima su prevaranti kreirali potpuno lažne platforme za e-trgovinu, predstavljajući se kao nezavisni prodavci iz različitih dijelova svijeta. Ove prevarantske veb-stranice obećavaju Dubai čokoladu ali nestaju čim se izvrši uplata i ostavljaju potrošače praznih šaka.
Ovakve prevarantske prodavnice targetiraju korisnike iz cijelog svijeta.
- Prevaranti su često veoma brzi kada se radi o zloupotrebi trendova, a manija za Dubai čokoladom je pravi primer toga. Korišćenje taktika koje se oslanjaju na entuzijazam potrošača i povjerenje u etablirane brendove efikasan je način za uspjeh sajber kriminalaca - upozorava Olga Svistunova, stručnjak za bezbjednost u kompaniji Kaspersky.
- Da bi se zaštitili i izbjegli razočaranje, ključno je da korisnici obrate pažnju na detalje, odvoje vrijeme da provjeru autentičnost e-prodavnice i budu oprezni sa ponudama koje izgledaju neuobičajeno darežljivo jer su možda kreirane da prevare - dodaje.
Kako nadmudriti sajber prevarante?
Uvijek verifikujete autentičnost veb-sajta tako što ćete provjerite URL-ove, domene i recenzije kupaca prije nego što obavite kupovinu preko interneta.
Obratite pažnju na neželjene ponude. Prevaranti često koriste iskačuće prozore, oglase ili fišing imejlove kako bi usmjerili korisnike na lažne sajtove.
Izbjegavajte dijeljenje ličnih podataka. Osjetljive podatke unosite samo na sigurnim i provjerenim platformama i nikada ih nemojte dijeliti sa nepoznatim osobama ili subjektima.
Koristite sveobuhvatna bezbjednosna rješenja poput pouzdanog softvera za sajber bezbjednost koji može da blokira fišing sajtove i spriječi infekciju malverom.