Američki Stejt Department izdao je obustavu svih postojećih programa strane pomoći i zaustavio dodjelu nove pomoći, prema internom dopisu poslanom službenicima i američkim ambasadama u inostranstvu.
Ova odluka, koja je procurila u javnost, slijedi izvršni nalog predsjednika SAD Donalda Trampa izdan u ponedjeljak, kojim se nalaže devedesetodnevna obustava strane razvojne pomoći dok se ne provede pregled učinkovitosti i usklađenosti s njegovom spoljnom politikom, prenosi BBC.
Što je navedeno u dopisu
Sjedinjene Američke Države su najveći svjetski donator međunarodne pomoći, trošeći prema službenim podacima 68 milijardi dolara u 2023. godini. Čini se kako obustava Stejt Departmenta obuhvata sve vrste pomoći, od razvojne do vojne.
Izuzeci su napravljeni samo za hitnu pomoć u hrani te vojnu finansijsku pomoć Izraelu i Еgiptu. BBC je potvrdio sadržaj dopisa koji je procurio.
"Ne smiju se dodjeljivati nova sredstva za nove ugovore niti za produženja postojećih ugovora dok se svaki predloženi novi ugovor ili produženje ne pregledaju i odobre", navedeno je u dopisu upućenom osoblju.
Dodaje se da američki službenici "moraju odmah izdati naloge za prekid rada, u skladu sa uslovima relevantnog ugovora, sve dok ministar ne odluči drugačije nakon pregleda".
Takođe se nalaže opsežan pregled svih programa strane pomoći koji bi trebao biti dovršen u roku od 85 dana kako bi se obezbijedilo da je pomoć u skladu s spoljnopolitičkim ciljevima predsjednika Trampa.
Velik zaokret SAD-a
Državni tajnik Marko Rubio, glavni američki diplomat, ranije je izjavio kako bi se sav američki trošak u inostranstvu trebao događati samo ako čini Ameriku "jačom", "sigurnijom" ili "prosperitetnijom".
Jedan bivši visoki službenik Stejt Departmenta rekao je za BBC da bi ovaj dopis mogao imati "potencijalno ogroman" uticaj na programe strane pomoći koje finansira SAD.
"Možete zamisliti, na primjer, humanitarne programe razminiranja širom svijeta koji odjednom dobiju nalog za prekid rada. To je prilično velika stvar", izjavio je Džoš Paul, koji je do kraja 2023. nadzirao odnose s Kongresom o prenosu oružja u Stejt Departmentu.
Dejv Harden, bivši direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) na Bliskom istoku, rekao je za BBC da je ovaj potez "vrlo značajan", ističući kako bi mogao dovesti do trenutačnog obustavljanja humanitarnih i razvojnih programa koje SAD finansira širom svijeta dok se pregled provodi.
"Ovo je globalno"
Naglasio je kako bi to moglo uticati na širok raspon ključnih razvojnih projekata, uključujući vodu, sanitaciju i skloništa.
"Službenici provedbenih partnera ili nevladinih organizacija mogli bi dobiti plate, ali stvarna pomoć, mislim, mora biti obustavljena", rekao je Harden.
"Prošao sam kroz slične obustave pomoći mnogo puta dok sam bio direktor misije za Zapadnu obalu i Gazu, ali to je bilo specifično za taj slučaj. Ovo je globalno. Ne samo da se obustavlja pomoć već se izdaje i nalog za prekid rada postojećih ugovora koji su već finansirani i u toku. To je izuzetno široko ", dodao je.
Uticaj na Ukrajinu
Agencija AFP izvijestila je kako bi zamrzavanje finansiranja moglo potencijalno uticati i na Ukrajinu, koja je dobila milijarde dolara za oružje pod Trampovim prethodnikom Džozefom Bajdenom.
Rubio je u svom dopisu, opravdavajući obustavu, naveo kako je nemoguće da nova administracija procijeni jesu li postojeće obveze strane pomoći "neponovljive, učinkovite i u skladu sa spoljnom politikom predsjednika Trampa".
Rubio je prema dopisu izdao izuzeće za hitnu pomoć u hrani.
Samo dvije zemlje izuzete
Ovo se događa usred velikog priliva humanitarne pomoći u Pojas Gaze nakon što je započeo prekid vatre između Izraela i Hamasa, kao i nekoliko drugih kriza gladi u svijetu, uključujući Sudan.
U dopisu se takođe navodi kako su dosad odobrena izuzeća od strane Rubija za "stranu vojnu finansijsku pomoć Izraelu i Еgiptu te administrativne troškove, uključujući plate, potrebne za upravljanje stranom vojnom finansijskom pomoći".